Ugyanaz a nő kétszer
Egyre elképzelhetetlenebb, hogy Nia Vardalos mást is el tud játszani, mint a szerelemre vágyó görög–amerikai nőt, és a Görögbe fogadva előzetese alapján egészen úgy tűnik, megint annyi történt, hogy a Bazi nagy görög lagzi sikerét meglovagolva a filmgyár előállt egy nagyon hasonló filmmel. Az előítéletek azonban feleslegesek. Nia Vardalosnak jól áll a meg nem értett görög lány szerepe, aki egyáltalán nem él görögösen, és a Görögbe fogadva semmilyen szélárnyékba nem bújik. Persze tovább erősíti az életszerető, nagyszájú görögök általános képét, és a filmért hálás lehet a görögországi országimázs-hivatal. A film után nincs ember, akinek ne fordulna meg a fejében, hogy a tengerparti nyaralást milyen jó lenne ötvözni némi ókori műemlék meglátogatásával. Azonban az már most borítékolható, hogy a film egyetlen Oscar-jelölést sem fog bezsebelni, tipikus popcornmozi, könnyen emészthető és igen szórakoztató, egyértelműen közönségkedvenc.
![Görögbe fogadva Görögbe fogadva](/data/cikk/8/74963/1.jpg)
Milyen az igazi görög nő?
Georgia (Nia Vardalos) Görögországban él, de angol hidegvérrel látja el idegenvezetői feladatait. Karót nyelt tanárnő, aki a turistákat történelmi adatokkal „szórakoztatja”, miközben ők a szellemi magasságok helyett inkább a nyaralók sablonszerű életére vágynak. Vásárolnának pólót és ókori edények másolatait, fényképeznének és strandolnának a tengerparton. Georgia mérhetetlen szeretettel rajong ősei földje iránt, de a kívülállóknak csak a száraz, fantáziátlan tényeket tudja megmutatni. Georgia ugyanis senkinek se adja a lelkét, a kefijét, és csak átmeneti megélhetési forrásnak tartja az idegenvezetést.
![Görögbe fogadva Görögbe fogadva](/data/cikk/8/74963/2.jpg)
Nincsenek véletlenek
Az egyik turistakirándulás alkalmával, amikor a „nehéz eset” turistákat kapja a nyakába, nemcsak Georgia élete változik meg gyökeresen, hanem a csoport minden tagjáé: a buszsofőrtől a napallergiás doktornőn keresztül a csoport mókamesteréig, Irv Gordonig (Richard Dreyfuss) mindenkié. És ha már a filmben olyan nagy szerepet kap a kefi, fontos megjegyezni, hogy a film lelke Richard Dreyfuss. Életet ad a filmnek, és pezsgést. Igazit, nem olyan megjátszottat, mint Nia Vardalos. A film további érdekessége – ami szintén szokatlan a romantikus vígjátékoknál –, hogy a nagy egymásra találás nem a film csúcspontja, hanem mint az élet része, megtörténik, és utána még peregnek az események, olyan klasszikus értékeket előtérbe helyezve, mint a szeretet, a barátság és a hűség. Nem túl direkten és szívbe markolóan, hanem könnyedén és kedélyesen, hogy a moziból kifelé jövet letörölhetetlen legyen a mosolyunk.
A film eredeti címe: My Life in Ruins
Rendezte: Donald Petrie
Szereplők:
• Nia Vardalos
• Richard Dreyfuss
• Alexis Georgoulis
• Alistair McGowan
• Harland Williams
• Rita Wilson
Forgalmazza: Fórum Hungary