Elveszve a moziban – Az NLC filmszlengkisokosa

TóCsa | 2013. Augusztus 05.
Prequel, spin-off, crossover, reboot, retcon... Nem, ezek nem új nyári extrémsportok, hanem mozis szleng, amibe egyre sűrűbben belefuthatunk. Vége a homályzónának, az NLC kisokosa mindent megmagyaráz!

Sequel

Elveszve a moziban – Az NLC filmszlengkisokosa

A legegyszerűbb mind közül, és ha valaki ezt a kifejezést dobja be neked, biztos lehetsz benne, hogy filmsznob az illető, ugyanis van rá szép magyar szavunk is: folytatás. Amikor egy film második részében visszatérnek a főbb szereplők, és a sztori is egyenes ágon csatlakozik az első részhez, biztos lehetsz benne, hogy folytatással van dolgod. Egyértelműen ebbe a kategóriába tartozik A Szellemirtók 2., az Elrabolva 2., a Red 2., A sötét lovag vagy a Mielőtt lemegy a nap című romantikus film. Az angolok hajlamosak a dolgot kicsit túlbonyolítani, így ha a threequel, fourquel vagy fivequel szavakat halljuk, ne zavarodjunk össze: simán egy film harmadik, negyedik vagy ötödik részéről van szó.

Pseudosequel

Vagy más néven: átverős folytatás. Egy nagy sikerű mozit az alkotók vagy a szereplők nem szívesen folytatnának, de a stúdió a pénzre hajt, és készít egy olyan második részt, ami leginkább csak címében, és talán (de nem szükségszerűen) egy-egy szereplőjében hasonlít az elődhöz. Ilyen volt a Titanic 2., ami száz évvel az első cselekménye után játszódott, és egy olyan hajó elsüllyedéséről szólt, amit erre a névre kereszteltek, de illik a leírás a Féktelenül 2.-re is, amiben csak szegény Sandra Bullock maradt ott, és a sztorinak még csak minimális köze sem volt az első részben történtekhez. De akár felhozhatnánk példaként az Amerikai pite azon folytatásait is (négy volt belőlük), melyeknek a Jim papáját alakító Eugene Levyn kívül aztán végképp semmi közük nem volt az eredeti filmekhez.

Prequel

Erre is van szép, magyar kifejezésünk: előzményfilm. Más néven egy olyan folytatás, ami azt mutatja meg nekünk, mi történt az első film szereplőivel még az első film cselekménye előtt. Legutóbb a Szörny Egyetem mutatta be, hogyan ismerkedett meg Mike Sulley-val, mielőtt a Szörny Rt.-ben kezdtek volna robotolni. A Vörös sárkányból pedig az derült ki, hogyan került börtönbe Hannibal Lecter, mielőtt A bárányok hallgatnak-ban jó tanácsokkal látta el Starling ügynököt.

Remake

Nos, erre már nem tudunk magyar megfelelőt szállítani. Lényegében új verzió egy régebbi filmből, ami megtartja az eredeti film struktúráját, főbb szereplőit és a történet fontosabb pontjait, vagy akár szolgaian lemásolja az egészet. Szükségszerűségük erősen vitatott, de a filmstúdiók azzal védekeznek, hogy a mai fiatalok nem néznek régi filmeket, így a remake elkészülte felhívja a figyelmet a régi mozikra is. Szép próbálkozás, de inkább maradjunk annyiban, hogy a pénz és az ötlethiány miatt készítik el őket. Szolgai másolatnak számít a Psycho azonos című remake-je még 1998-ból, ami szó szerint lemásolta Hitchcock filmjét, csak színes változatban. Olyankor kevésbé haragszunk a remake-ekre, amikor egy régi, ám kevésbé sikerült filmből hoznak ki valami jópofát (pl. A légy), de a remake-nek van egy olyan változata is, amit leginkább a lusta amcsik és indiaiak miatt találtak ki, akik nem hajlandók más nemzetek filmjeit nézni, ezért lekoppintják nekik más országok sikerfilmjeit. Bollywoodban megszámlálhatatlanul sok ilyet találunk, Amerikában pedig a japán mozin alapuló A kör című horror vagy a francia filmet alapul vevő Oscar című Stallone-film a legismertebb példák.

Reboot

Erre sincs jó magyar szavunk. Egy olyan híres filmsorozat újrakezdése, ami lényegében semmisnek tekinti a korábbi, a témában megvalósult filmeket, és új/megváltoztatott cselekménnyel, megváltoztatott szereplőkkel kezd bele ismét az erősen kifordított sztori elmesélésébe. Ehhez a módszerhez általában akkor nyúlnak, amikor a szereplők kiöregedtek. Nehéz lett volna egy nyugdíjas Pierce Brosnannel jamesbondozni, ezért szerződtették Daniel Craiget az új 007-es kalandokhoz a Casino Royale-nál, ami bemutatta, hogyan kapta meg a gyilkolást engedélyező jogosítványt a brit ügynök. Az acélembernél nem látták célszerűnek, hogy egy olyan ősrégi filmet folytassanak, aminek az utolsó folytatása is megbukott, így inkább új szereplővel álmodták újra az egészet.

Retcon

Itt még az angol eredetit is nehéz értelmezni, nemhogy magyarítani. A retcon olyan folytatás, ami úgy tesz, mintha a korábbi folytatások nem léteztek volna, és közvetlenül az első rész után veszi fel a vonalat. Ezt a trükköt olyankor szokták bevetni, amikor a korábbi folytatások kritikán aluli színvonalúak voltak, és azt akarják üzenni vele, hogy most újra az első rész színvonalán dolgoznak. Ilyen volt a Superman visszatér, ami lazán átugrott három folytatást, de ide sorolható a Hegylakó 3., ami egyszerűen negligálta a balul sikerült második részt.

Spin-off

Magyar jelentése mellékhajtás vagy oldalhajtás, és bár elég pontosan kifejezi, mit takar a kifejezés, mégis csak az eredetit használjuk. Egy film, ami fogja egy népszerű film egyik fontos karakterét – akár mellékszereplőjét –, és egy új történetfonalban, új címen állítja őt főszerepbe. Ilyen mozi volt a Batman-filmekből kölcsönzött Macskanő önálló mozija, de ide tartozik a Farkas is, aki az X-Men-trilógiából érkezett. Nemcsak képregényfilmek között találunk spin-offokat: az Életre-halálra A szökevény üldözőjét, Tommy Lee Jonest állította középpontba, a tévésorozatoknál pedig a Joey számított spin-offnak, ami fogta a Jóbarátok egyik népszerű figuráját, és saját szériát adott neki.

Crossover

Vedd két, teljesen önálló film főszereplőjét, és pakold őket egy filmbe! Ha mohó vagy, akár három, négy vagy öt film szereplőit is összeeresztheted akár egymás ellen, akár egymás szövetségeseként. A crossover mozikra a legismertebb példa a Bosszúállók, ahol Vasember, Thor, Hulk és Amerika Kapitány fogott össze a világ megmentéséért, de ide tartoznak a klasszikus vs. (kontra) filmek is: Freddy vs. Jason, Alien vs. Predator

Instalment

Magyarul részletet jelent, de nem szerencsés így használni. Olyan filmet takar, ami ugyan valaminek a folytatása, de mivel már eredetileg is egy több filmen átívelő történetben gondolkodtak, így a filmek együtt alkotnak egy nagy egészet. Ide sorolható A Birodalom visszavág, A Gyűrűk Ura – A két torony, vagy akár a Kill Bill 2. is.

Exit mobile version