A Cassini űrszonda sikeresen hajtotta végre a különleges manővert, miközben megszakadt a rádiókapcsolata a Földdel. A NASA kaliforniai Goldstone-ban lévő, 70 méter széles Deep Space Network nevű antennája helyi idő szerint csütörtökön reggel állította helyre a kommunikációt.
A következő hónapokban az űrszonda minden korábbinál jobban megközelíti a Szaturnuszt, útja során gyűrűk belső pereme és a Szaturnusz között halad át, így az elkövetkező 22 keringés alkalmával egészen közelről tanulmányozza a bolygót és a legbelső gyűrűket is.
A folyamatos közeledés veszélyt is hordoz magában, hiszen a Cassini hatalmas sebességgel, 110 ezer kilométer/órával mozog. Ilyen sebességnél még a legapróbb jég- vagy kőrészecskével való ütközés is hatalmas károkat okozhat a műszerben. Védekezésül óriási tányérantennáját egyfajta pajzsként, a haladási irányban tartja.
A NASA Cassini programjának vezetője elmondta: “Egyetlen űrszonda sem volt még korábban ilyen közel a Szaturnuszhoz. Hogy milyen lehet a Szaturnusz gyűrűi közötti régió, csak jóslásokba bocsátkozhatunk, valamint a Szaturnusz más gyűrűiről gyűjtött tapasztalatokra hagyatkozhatunk. Örömmel jelentem, hogy a Cassini a tervek szerint áthaladt a területen és a másik oldalon tökéletes állapotban került elő.”
A Cassini eredetileg négyévesre tervezett küldetését már kétszer meghosszabbították, most ugyanakkor végérvényesen utolsó fázisába lépett a program, várhatóan szeptember közepén csapódik a Szaturnuszba az űrszonda.