1.Tájékozódjunk!
Az első és legfontosabb dolog, hogy ismerjük a horgászat alapfogalmait, valamint legyünk tisztában a szabályokkal és tilalmakkal.
A felnőtt és ifjúsági horgászoknak elméleti vizsgát kell tenniük, amiről a www.mohosz.hu weboldalon részletesen tájékozódhattok. |
A horgászat alapfeltétele mindezek mellett természetesen a megfelelő engedélyek megszerzése.
2. A nagy döntés
A mai világban sokféle módszerrel találkozhatunk, például: pergetés, bojlizás, feederezés, matchezés, lékhorgászat és még számtalan más lehetőség.
Mindegyiknek megvan a maga varázsa, de nekünk kell eldöntenünk, hogy melyik áll a szívünkhöz a legközelebb.
3. Felszerelés
Ha sikerült eldöntenünk, hogy melyik stílusnak szeretnénk hódolni, akkor jön az egyik legnehezebb feladat, a felszerelés kiválasztása, amelynek csak a pénztárcánk szabhat határt.
Szerencsére Magyarországon egyre több horgászüzlet van, ahol készséggel segítenek a hozzáértő eladók.
4. Időjárás
A nagy kánikulákban lényegesen nehezebb a halfogás, mint a tavaszi és őszi időszakban. Horgászatainkat próbáljuk a hajnali és esti órákra tervezni.
5. A helyszín kiválasztása
Az eredményes horgászat egyik legfontosabb tényezője a hal kifogása, amit sokkal könnyebb intenzíven telepített tavon véghezvinni. Próbáljuk a nádasok és bedőlt fák közelében elhelyezni a szerelékünket, így nagyobb esélyünk van a kapásra.
6. Kikapcsolódás
Mint nagyon sok szabadidős tevékenységnek, a horgászatnak is csapat-összekovácsoló ereje van. A vízparton eltöltött egy-két nap is pihentető kikapcsolódást jelenthet, messze a város zajától.
A hiedelmekkel ellentétben nem kell hosszú órákat néma csendben tölteni. Nyugodtan sütögethetünk és főzhetünk sztorizgatás közben.
7. Vidd a családot is!
Nemcsak a haverokkal, hanem a családunkkal is megoszthatjuk ezt az élményt. Egyre több tavon lehet faházat bérelni, amely megfelel egy kisgyermekes család igényeinek is.
Az egész család kiszakadhat a mindennapos stresszből, amit az iskola és a munkahely okozhat.
A gyerekekre jó hatással lehet a természet közelsége és a nyugalom, ami körülveszi őket.
8. Legyünk elővigyázatosak!
Soha ne induljunk el megfelelő mennyiségű folyadék és élelem nélkül.
Figyeljük az előrejelzéseket, hiszen nem mindegy, hogy milyen időjárásban indulunk a partra.
Használjunk megfelelő védelmet a napfény ellen, például: ernyő, sapka, naptej.
A szúnyog- és kullancsveszélyre is oda kell figyelnünk.
A horgokat és egyéb veszélyes kiegészítőinket tartsuk elzárva a gyermekek elől.
9. Megfelelő öltözet
Az előző pontban említett veszélyek miatt mindenképpen zárt öltözetet ajánlanék, ami egyben kényelmes is. Lehet ez akár egy melegítő- vagy farmernadrág is, így kisebb az esélye a szúnyog- és kullancscsípéseknek. Rossz idő esetén feltétlenül vigyünk magunkkal esőruhát és vízhatlan cipőt. Időjárástól függetlenül ajánlom a zárt sportcipőt, illetve a bakancsot.
10. Őket se hagyjuk otthon!
Hazánkban egyre több tóra vihetjük magunkkal kutyánkat, a rájuk vonatkozó szabályok betartása esetén. Mindenképpen csak oltott, szófogadó kedvencünkkel induljunk el horgászni. Mindig legyen nálunk póráz, szájkosár, ürülékes zacskó, valamint az oltási könyv.
+1. Minden kezdet nehéz
Ha az első horgászataink nem sikerülnek az elvártak szerint, ne legyünk elkeseredve, hiszen gyakorlat teszi a mestert. A legfontosabb, hogy próbáljunk kikapcsolódni és jól érezni magunkat.