A hulladék nagy része műanyag, ami lassan bomlik le és válik mikroműanyaggá, amely évszázadokig a tengerben marad. Ezeket az öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskéket a halak tápláléknak hiszik, és megeszik, és bekerülnek a városok vízvezetékrendszerébe is – olvasható az MTI-n. Horvátország már többször kérte az Európai Bizottságot (EB), hogy tegyen megfelelő lépéseket az ökológiai katasztrófa elhárítása érdekében az Adriai-tengeren.
Habár Albánia aláírta a Barcelonai Egyezményt – a Földközi-tenger melletti országok megállapodása tengerük környezetvédelmének összehangolására, elsősorban a szénhidrogén- és hulladékszennyezés ellen –, az onnét érkező szemét mennyisége nem csökken, Dubrovnik tengerpartját is elborítja a szemét – írták a helyi lapok.
Albánia 2009 áprilisa óta tagja a NATO-nak, ezenkívül az Európai Unióhoz is felvételi kérelmet adott be 2014-ben. Dubravka Suica, dubrovniki származású európai parlamenti képviselő szerint a tagjelölt országnak kötelessége betartani és alkalmazni az uniós jogszabályokat, az EB-nek pedig támogatnia kell ezeket az országokat abban, hogy az egyezményben foglaltakat teljes mértékben végrehajtsák.
Címlap: ELVIS BARUKCIC / AFP