Az elektromos fűnyíró előnyei, hogy környezetbarát, kicsi a súlya, ezért hölgyek is könnyen használhatják. Nagyon csendes és egy kisebb terület karban tartására, maximum 100 nm-ig tökéletesen elegendő.
Hátrányai közé sorolhatók, hogy a fűgyűjtőtartályuk kisebb, figyelni szükséges favágás közben az elektromos kábelre, illetve lassabban lehet haladni a munkavégzéssel.
Természetesen a benzinmotoros fűnyírónak is vannak előnyei, hátrányai, de kezdjük a pozitív tulajdonságaival. Használata gyorsabb, akadálymentesebb munkát biztosít, mert a fűgyűjtőtartálya sokkal nagyobb, így ritkábban kell ürítenünk. Beszerezhető belőle önjáró változat is, ami jelentősen megkönnyíti a dolgunkat, főleg ha dombos részen is kell füvet nyírnunk.
Hátrányai közé tartozik, hogy sokkal zajosabb és nehezebb is, cserébe viszont sokkal erősebb a motorja, ami segíti a munkánkat az olyan területeken is ahol egy elektromos fűnyíró már nem bírná a munkát.
Az elektromos én benzinmotoros fűnyírók közé tartoznak az akkumulátorosok is. Amellett, hogy környezetbarátok könnyű velük a mozgás, azonban legfeljebb 120 perc üzemidőt biztosítanak egy töltéssel.
Érdemes megemlítenünk a mechanikus fűnyírókat is, amelyek tökéletesen megfelelnek egy kisebb füves terület karbantartására. Működésük nagyon egyszerű és könnyű.
Kézi hajtásúak, ezért komolyabb karbantartásra nincsen szükségük, üzemeltetésük sem jár plusz költséggel.
Hátrányai, hogy a maximum 4 cm-es vágási magassága és a nagyon kis méretű fűgyűjtőkosara erősen korlátozza az alkalmazási területét.
Kis alapterületű kertek ápolására alkalmasak még az automata robotfűnyírók. Amellett, hogy teljesen önműködnek számtalan plusz kényelmi funkcióval rendelkeznek, ilyenek például a területi-, dőlésszög-, ütközés- és emelésérzékelők, zónák kialakítása, fűnyírás időintervallum, napok, napszakok beállításának lehetősége.
Ne felejtsük el azonban, hogy maximum csak 6 cm-es fűmagasságig működnek jól, emellett beüzemelési költségük is drága.
A legmegfelelőbb fűnyíró megvásárlása előtt érdemes átgondolnunk még a kertünk méretét, adottságait. Ezek alapján tudjuk majd eldönteni, hogy milyen vágásszélességű fűnyírót válasszunk. Tágasabb, akadálymentes területre a széles vágásszélességgel rendelkező fűnyíró a jó választás, szűkösebb, kisebb kertben azonban ez inkább akadályoz minket a mozgásban. Miután alaposan átgondoltuk kertünk adottságait, méretét érdemes azon is elgondolkodnunk, hogy mennyi időt szeretnénk a fűnyírással tölteni.
Kisebb vágásszélességű gépekkel (32-38 cm) nem érdemes nagyobb területeket nyírni, mert a teljesítményük mellett a fűgyűjtőtartályuk is kisebb, így azt gyakrabban szükséges ürítgetni. Maximum 300 m2-es gyepfelülettel képesek megbirkózni. Egy közepes méretű területnél (500-600 m2) 40-42cm-es vágásszélességű gépet, 600-1000 m2-es területnél pedig legalább 51cm-es szélességű fűnyíró az ideális. Természetesen minél nagyobb a vágásszélessége egy fűnyírónak annál nehezebb is, egy dombos területen ilyen esetben például jól jöhet egy önjáró modell.
A megfelelő fűnyíró kiválasztása előtt felmerülhet még az a kérdés is, hogy fűgyűjtős változatot válasszunk-e. Előnye, hogy szép rendet hagy, a pollenszétszóródást is jelentősen csökkenti, illetve a kavicsfelverődésnek is kisebb az esélye. Elhanyagoltabb terület esetén azonban elegendő lehet egy oldalt vagy hátsó kidobású modell is. A levágott füvet miután össze gereblyéztük komposztként is felhasználhatjuk.
Vannak olyan fűnyírók is, amik a kaszálékot egészen apróra vágják, majd szétszórják, és így tápanyagként vissza juttatják a földbe. Ezt a folyamatot mulcsozásnak hívjuk és ez a legkörnyezetkímélőbb fűnyírási módszer, viszont ha emellett döntünk, gyakrabban kell majd füvet vágnunk. Mulcsozás esetén érdemes gyepszellőztető és gyeplazító gépet is beszerezni.