A nyers humoráról, piros ruhájáról, hegyes sipkájáról, palacsintasütőjéről és hősies tetteiről ismert magyar vásári bábhős, Vitéz László a középkori olasz komédiák Pulcinellójának közeli rokona. Hiába verekszik sokat, elsősorban palacsintasütőjével, ettől még helyén van a szíve és az esze.
Vitéz László hagyományának őrzője sok-sok évtizeden át Kemény Henrik Kossuth-díjas bábművész volt, tőle vette át a stafétát a fiatal bábművész, Barna Zsombor, akivel nem rég mi is készítettünk interjút a Pucér fiúk olvasnak című előadás apropóján.
A Magyar Bábjátékos Egyesület tagjai, akik többek között a vásári hős hungarikummá minősítését szorgalmazzák, azt írták közleményükben: “már csak három hozzáértő javaslata szükségeltetik ahhoz, hogy a palacsintasütős hős bekerülhessen a tárogató, a Kassai-féle lovasíjász módszer, a hortobágyi karikás-ostor, a magyar huszár és sok nevezetesség kompániájába”.
“Pajtikák! Aki úgy gondolja, hogy Lájszló érdemes rá – segítő szavaival erősítse a “nehéz” feladattal kűzdő szakértő grémiumot. Lájkoljatok, írjatok” – hívta fel a figyelmet Szentirmai László, a Magyar Bábjátékos Egyesület elnöke.
Még több Bábszínház, így köszön be Vitéz László virtuálisan a nappaliba:
- Koronavírus: ingyen ömlik ránk a kultúra és a tudomány
- Különleges előadásait közvetíti online a Miskolci Nemzeti és a Budapest Bábszínház
- A Mesebolt zárva, de a mesék maradtak