Az Északi-sark rendkívüli felmelegedésére figyelmeztet a Meteorológiai Világszervezet (WMO), amely szerint az elmúlt hónapban a szibériai átlaghőmérsékletek 10 Celsius-fokkal haladták meg az átlagot. A rendkívüli hőhullám hozzájárult az Északi-sarkkörön túl tomboló tüzekhez és az orosz partvidék jegének gyors ütemű olvadásához.
„Az Északi-sark kétszer gyorsabban melegszik a globális átlagnál, ami nagyon megviseli a helyi lakosságot, az ökoszisztémát és globális következményekkel jár” – hangsúlyozta Petteri Taalas, a WMO főtitkára pénteki közleményében.
A szervezet korábban már beszámolt arról, hogy a szibériai Verhojanszkban június 20-án 38 Celsius-fokos hőséget mértek, ami szerintük rekord volt az Északi-sarkon. A kiugró értéket azt követően mérték, hogy a térségben tüzek pusztítottak, amelyek kiterjedését a műholdak is észlelték.
A hivatal szerint a hőhullám a blokkolt légköri nyomáshoz és a térségbe meleg levegőt juttató, északra tolódott futóáramlathoz köthető. A WMO ugyanakkor rámutatott, hogy egy közelmúltban publikált tanulmány szerint ilyen mértékű felmelegedés az ember okozta klímaváltozás nélkül szinte elképzelhetetlen lenne a térségben. Adataik szerint a szibériai hőség felgyorsította az orosz partvidék jegének olvadását, különösen június végén, így a Laptyev- és a Barents-tengeren nagyon kevés jég maradt.
Híreink az Északi-sarkról:
- „Ha munka után elmentem sétálni, a sarki fény világította meg az utamat” – Kutyaszánon jutott el az álmaihoz a magyar lány
- Ijesztő következményei vannak a klímaváltozásnak a legnagyobb északi-sarkvidéki tóban
(MTI)