A Tiltott Város, vagy Kis-Moszkva – így emlegették a szovjetek egykori legnagyobb külhoni katonai főhadiszállását. A Berlintől alig egyórányira található Wünsdorf erdejében található bázison valaha mintegy 40 ezer szovjet katona állomásozott. Lényegében önálló városként működött, laktanyákkal, bunkerekkel, közösségi terekkel, sportlétesítményekkel és boltokkal.
A katonákat folyamatosan ellátták az anyaországból származó termékekkel, például élelmiszerekkel, magazinokkal és még vonat is mindennap érkezett, illetve indult innen Moszkvába. A jellemzően 2-3 évet itt állomásozó bakák élete ugyanakkor erősen korlátozott volt, még a családtagjaik sem látogathatták őket a bázison.
A magasabb rangú tisztek viszont a családjukkal együtt költöztek be a létesítménybe és akár egy bő évtizedet is eltöltöttek itt. A bázis „luxusrészlegét” csak ők használhatták.
A bázis alapjait még a 19.-20. század fordulóján tették le és már az első világháborúban katonai célokat szolgált. Később katonai, majd sportiskola is működött a területén. A második világháború idején épült ki a bunkerrendszer, melyben náci tisztek találtak menedékre. 1945-től aztán a szovjetek helyi főhadiszállása lett és egészen a rendszerváltásig akként üzemelt. Az utolsó orosz katonák 1994-ben hagyták el a komplexumot.
Fotó: Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images
A színházterem (Fotó: Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)
Az uszoda romjai (Fotó: Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)
Lenin mindenütt (Fotó: Monika Skolimowska/picture alliance via Getty Images)
(Fotó: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)
Az egykori főépület (Fotó: Patrick Pleul/picture alliance via Getty Images)
A régi laktanyák egy részéből modern társasházakat alakítottak ki, a bázis más részei viszont szinte érintetlenül, elhagyatottan állnak ma is, az állaguk pedig egyre romlik. A citromsárga tiszti főépület jelenleg is eladó, vevőre azonban egyelőre még nem talált. A turistákat viszont annál inkább vonzza a létesítmény, ahova hétvégenként vezetett túrákat is szerveznek.
Még több elhagyatott hely
- Ahol az enyészetből is árad a meghittség – elhagyatott erdélyi templomokat örökít meg a fotós
- Titokzatos, elhagyatott helyek Magyarországon, amiket misztikusságuk miatt sokan kedvelnek
- 3 vérfagyasztó, szellemjárta helyszín Magyarországon