Rendben zajlott az augusztus 27-ére halasztott budapesti tűzijáték, amelyet több százezren néztek meg a Duna több mint négy kilométeres szakaszán – írta a Facebook-oldalán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár.
A Magyar Turisztikai Ügynökség korábbi közleménye szerint a 21 órakor kezdődött, a Tűz és fény játéka nevet viselő, az államalapítás és Szent István előtt tisztelgő hagyományos tűzijáték kerettörténetében egy kisgyermek álma elevenedik meg a Duna felett. A kisfiú a Szent Korona szellemével találkozva repül végig az államalapítás utáni magyar történelem nagy fejezetein a hódítók korától egészen a 20. századig.
Az első blokkban az államalapítás utáni történelem eseményei álltak a középpontban, a második rész a Hunyadi-kornak és a nándorfehérvári diadalnak állított emléket, a harmadik szakasz az 1848-as forradalmat és szabadságharcot mutatta be, a negyedik pedig az 1956-os eseményeket emelte ki. A produkció utolsó percei a magyar történelmet, jelenünket és jövőnket állította párhuzamba.
A 40 ezer pirotechnikai eszközt könnyen felismerhető, látványos motívumok és alakzatok színesítették, a műsort 600 drónból álló drónshow, fényfestés és fényshow egészítette ki. A hidak és Budapest egyes ikonikus helyszínei külön világítást kaptak, a látványt pedig tovább fokozták a Duna vizét színező, világító elemek és az égre vetített élő hologramok.
A tűzijátékot az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) zivatarra figyelmeztető vészjelzése alapján halasztotta el egy héttel az augusztus 20-ai nemzeti ünnep biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs. Az OMSZ vezetőinek kirúgása miatt botrányos előzmények után tartották meg augusztus 27-én a mintegy 35 perces látványosságot. A Magyar Tudományos Akadémia vizsgálatot indított az ügyben.
(nlc/MTI)