A thaiföldi természetvédő, Watchiradol Phangpanya naponta négyszer fekete, hosszú ujjú inget, piros kesztyűt és piros sisakot vesz fel, abban a reményben, hogy utánozhatja a veszélyeztetett pirosfejű keselyűt, aki fiókáját gondozza.
És miért? Watchiradol és kollégái az északkelet-thaiföldi Nakhon Ratchasima állatkertben veszélyeztetett keselyűket tenyésztenek, remélve, hogy láthatják őket szabadon repülni. Biztosítani akarják, hogy a fogságban tenyésztett fiókák ne kötődjenek túlságosan az emberhez, így jobban felkészüljenek az esetleges vadonba engedésre.
A rózsaszínű fióka, amit fehér szálak borítanak, amelyek növekedésük során fekete tollakká válnak, az első pirosfejű vagy ázsiai királykeselyű, amelyet Ázsiában tenyésztettek.
„Szükséges madárnak álcáznunk magunkat, hogy úgy nézzünk ki a számára, ahogyan a szüleik kinéznének” – mondta Watchiradol, hozzátéve, hogy ez a legjobb lehetőség a madár természetes ösztöneinek fejlesztésére.
Nyúl-, szarvas-, csirke- és patkányhússal etetik a fiókát, hogy szimulálják az étrendjét a vadonban. Etetés után a fióka napozik, hogy megkapja a fizikai és szellemi fejlődéséhez szükséges D-vitamint, mondta Watchiradol.
A pirosfejű keselyű mint dögevő, döntő szerepet játszik az ökoszisztémában azáltal, hogy állati tetemeket fogyaszt. A vadászat és élőhelyének drasztikus lecsökkenése miatt a faj kihalt Thaiföldön, és világszerte jelentősen megfogyatkozott.
Miután közel két évtizedig próbálták növelni a pirosfejű keselyűpopulációt, az állatkert kezd eredményeket mutatni, és egy másik tojást is raktak a keselyűk a fogságban. A természetvédelmi csapat azt reméli, hogy elég nagy populációt tudnak létrehozni az esetleges szabadon engedéshez, a faj újratelepítéséhez Thaiföldön.
Sajnos nemcsak az ázsiaiak, az európai keselyűk is kipusztulhatnak egy gyulladáscsökkentő szer miatt.
(via)