„Remélem, ez arra ösztönzi majd az embereket, hogy ne mondjanak le az álmaikról, még mielőtt elérnék a bennük rejlő maximumot” – kezdi a 40 éves Deanna Stellato-Dudek, miután március végén megnyerte a 2024-es műkorcsolya- és jégtánc világbajnokságot. Deanna megvalósította a sokak által lehetetlennek gondolt célját, és partnerével, Maxime Deschamps-mal a dobogó legfelső fokára állhattak a montreali ISU műkorcsolya-világbajnokságon.
Ezzel Deanna lett a legidősebb női műkorcsolyázó, aki bármilyen szakágban valaha is világbajnokságot nyert, ezzel maga mögé utasítva a világbajnoki címvédő Riku Miurát és partnerét, Ryuichi Kiharát, akik ezúttal csak ezüstérmet szereztek. Deanna és partnere az első, akik nyolc év után világbajnoki címet szereztek hazájuknak, Kanadának, de ami talán még ennél is elképesztőbb, hogy mindezt párosban tették. Ebben a veszélyes versenyszámban ugyanis a nőket több méter magasra dobják fel, miközben ők partnerük felett különböző csavarokat hajtanak végre. A műkorcsolyázó azt mondta, hogy reménykedik abban, miszerint történelmi győzelme nemcsak a korcsolyázókat, hanem mindenkit arra inspirál majd, hogy ne adják fel álmaikat. Még akkor se, ha már úgy tűnik, hogy túl késő lenne elérni azt.
17 évesen a rengeteg sérülés miatt úgy döntött, hogy abbahagyja a sportot
A veszélyes kihívásokkal és kíméletlen sérülésekkel teli sportágban nem meglepő, hogy a versenyzők gyakran a 20-as éveik közepén visszavonulnak. Így történt ez a 40 éves versenyzővel is, aki hihetetlen karriert futott be, viszont 2001-ben mégis úgy döntött, hogy szögre akasztja a korcsolyát.
Ez részben a sérüléseknek, illetve a sportág által támasztott magas követelmények okozta kiégésnek volt köszönhető.
Deanna még juniorként és egyéni korcsolyázóként megnyerte az 1999–2000-es nemzetközi Junior Grand Prix döntőt, majd 2000-ben ezüstérmet szerzett a világbajnokságon. Szokták mondani, hogy a győzelemnek azonban ára van, és ez a fiatal műkorcsolyázó esetében sem volt másképp.
Deanna az évek során rengeteg sérüléssel bajlódott, köztük eltört a bal bokája, elszakadt a szalag a jobb bokájában, továbbá súlyos csípősérülést is szenvedett. Éppen ezért 2001-ben, mindössze 17 évesen úgy döntött, hogy „nyugdíjba vonul”.
Majd jött a kérdés: „Mi van, ha túl korán hagytam abba?”
Visszavonulása után az egykori versenyző viszonylag átlagos felnőttként élte az életét. Férjhez ment, és a szakmai karriere is ígéretesnek tűnt. Kozmetikus lett, majd később egy esztétikai center igazgatójaként dolgozott, azonban sportolói pályafutását továbbra is befejezetlennek érezte. Ez az érzés, illetve a vele járó kérdések is nap mint nap gyötörték. „Mi van, ha túl korán hagytam abba?” „Mi van, ha még többet kellene elérnem a korcsolyázásban?” – ötlöttek fel a versenyzőben az ehhez hasonló gondolatok. Nem sokkal később újra felhúzta a korcsolyát, és megpróbálta a lehetetlent: a 30-as éveiben elkezdett tanulni, hogy újra visszatérhessen a jégre, ezúttal egy másik versenyszámban, a párosban.
Míg az elit egyéni korcsolyázás gyakran megjutalmazza a fiatalságot – hiszen óriási állóképességre van szükség dupla, tripla és négyszeres ugrások kivitelezéséhez – a páros versenyszámokban egészen más a helyzet, éppen ezért Deannának nem volt egyszerű dolga. A női páros korcsolyázóknak elég erősnek kell lenniük ahhoz, hogy a levegőben stabilizálják a testüket, ráadásul elegendő egyensúlyérzékkel kell rendelkezniük, hogy az ugrások után megtartsák magukat a korcsolyán. Ha a fentiek közül valamelyik nem sikerül, az adott elem könnyen katasztrófába torkollhat.
A párkeresés nehézsége
A megfelelő partner kiválasztása szintén nem a legegyszerűbb feladatok közé tartozik, éppen ezért a versenyző 2016-ban Floridába költözött, hogy elkezdjen korcsolyázni a 2014-es olimpikonnal, Nathan Bartholomayjel. A páros két nemzeti bronzérmet nyert, mielőtt Nathan sérülései véget vetettek a duójuknak.
Deanna azonban nem adta fel. Elmondása alapján szinte minden edzőt felhívott, akivel valaha is találkozott az élete során, hogy új partnert találjon. Így lett a partnere a 8 évvel fiatalabb Maxime Deschamps. Sokan szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy a 32 éves Maxime és a 40 éves Deanna valaha is világbajnoki címmel távoznak a versenyről, azonban példamutató kitartásuk meghozta a várva várt győzelmet. Ugyan a korcsolyázó azt mondta, miszerint nem tervezte, hogy a korával is rekordot állít, azonban ettől függetlenül nagyon büszke rá.
„Ezt a rekordot nem terveztem, de amikor visszatértem a korcsolyázáshoz tudtam, hogy ha megvalósítom az álmaimat, akkor az elkerülhetetlenül bekövetkezik, mert mindenhol én vagyok a legidősebb. Ennek ellenére büszkén viselem” – nyilatkozta a szövetségnek.
A páros egyik legnagyobb riválisa, a német Minerva Fabienne Hase az elképesztő teljesítményük után meghajolt a két versenyző előtt. A 24 éves műkorcsolyázó egyébként még kisbaba volt akkor, amikor Deanna visszavonult a versenyzéstől.
Nem hagyta, hogy legyőzze a betegség
Deanna a 2022–2023-as Grand Prix döntőt követően egészségügyi problémákkal küzdött, amelyet feltehetően egy légúti vírusfertőzés okozott, ennek következtében nem tudott a száján keresztül levegőt venni. A betegség kezelésére korlátozott orvosi lehetőségek álltak a rendelkezésére, mivel meg kellett felelnie a versenyszabályzatnak. A nehézségek ellenére a páros úgy döntött, hogy elindul a 2023-as kanadai bajnokságon. Deanna elmondása alapján a betegsége azonban végig kísértette.
„Betegnek éreztem magam és nem voltam önmagam. Nem voltam benne biztos, hogyan fogom túlélni, a bemelegítésünk szörnyű volt. Szeretnék köszönetet mondani az edzőimnek és a társamnak. Ők azt mondták nekem, hogy ha ezt meg akarom csinálni, akkor menjek ki, és adjak bele mindent. Nagyon keményen edzettünk erre. Sikerült végigcsinálnunk a programot, és mindent megvalósítottunk az edzéseinkből, amit csak szerettünk volna.”
Párja, Maxime Deschamps a következőképp nyilatkozott:
„A szakasz végén csak büszkeséget éreztem. Deanna beteg volt, ezért nehéz volt a mai edzésünk, de kitartottunk, és túltettük magunkat rajta. Ő egy harcos. Csak egy szavam volt az előadás végén: megcsináltuk!
Újabb céljai között szerepel a 2026-os olimpia
A műkorcsolyázó következő nagyobb célkitűzései között szerepel, hogy részt vegyen a 2026-os téli olimpián, immár 42 évesen. Az olimpiai kvalifikációhoz azonban kanadai állampolgárnak kell lennie. Néhány évvel ezelőtt ugyanis azért döntöttek úgy, hogy Kanadát képviselik az Egyesült Államok helyett, mivel úgy vélték, hogy a kanadai állampolgárságot jóval hamarabb megkapná, mint az amerikait.
Mindent megteszek azért, hogy vonzóbbá tegyem magam Kanada számára
– mondta Deanna az NBC Sports-nak.