nlc.hu
Szabadidő
Nevetséges összegből készülnek a szobrok: ezt kell tudnod a 2025-os Oscar-gáláról

Magyarokat éltető gála vagy 22 milliárdos rongyrázás? Minden, amit a vasárnapi Oscar-gáláról tudnod kell

Alig vonult el az erdőtüzek füstje, megtartják az év legdrágább kulturális eseményét. Stephen King előre utálja az egészet, az épület fő szponzora csődbe ment, a legtöbb jelölést begyűjtő filmet kis híján elsüllyesztette a saját főszereplője, egy magyar szakember pedig az egyik legfontosabb kategóriában esélyes. Kötelező tudnivalók és érdekességek az Oscar-gáláról.

Arra nem vennénk mérget, hogy az Oscar-díjátadó megint menő lesz, de az biztos, hogy sokkal jobb a helyzet, mint két-három éve. Ekkor ugyanis nem a menőségről volt szó, hanem arról, hogy van-e még egyáltalán értelme az egésznek: a világjárvány miatt a filmek száma (és lássuk be, minősége) is megcsappant, az egész világ az egy-két valóban elkészült hollywoodi alkotástól várta a megváltást (emlékszünk még, amikor egy emberként vártuk, hogy a Tenet megmenti a teljes filmipart?), és maga a díjátadó sem volt olyan emlékezetes, mint ahogy a világjárvány előtt megszoktuk.

Nagyon úgy tűnik azonban, hogy tavaly magára talált a gálaest, ahogy maga az Amerikai Filmakadémia is: majdnem húszmillióan követték a műsort élőben (ez jóval több, mint a korábbi években), a közönség ráadásul mintha sokkal jobban bevonódott volna érzelmileg, már ami a filmeket illeti. Erről csak egy szó: Barbenheimer.

Idén ráadásul különös tétje is lesz a március 2-i estének, hiszen egy kicsit Magyarországért is izgulhatunk: a rengeteg jelölést begyűjtő A brutalistának nem csak a főszereplője magyar (mármint maga a karakter – illetve az őt játszó Adrian Brody is félig magyar származású), de itt is forgatták, és a vágóját, Jancsó Dávidot is jelölték.

Összegyűjtöttünk tehát mindent, amit tudnod kell az idei gáláról – és egy pár olyan információt is, amit egyáltalán nem kell tudnod, de egyszerűen túl szórakoztató ahhoz, hogy kihagyjuk.

Mikor, hol, meddig?

Essünk túl a tényanyagon. A 2025-ös Oscar-díjátadó:

  • március 2-án, helyi idő szerint este 7-kor, magyar idő szerint 3-án, hajnali 2-kor kezdődik;
  • szokás szerint a Los Angeles-i Dolby Theaterben lesz;
  • hosszát nem tudni előre, de aki élőben követné, arra készüljön, hogy legalább 5-ig, de inkább 6-ig fent kell maradnia;
  • Magyarországon is nézhető lesz élőben, a Disney+ streaming platformon.
Ryan Gosling

Ryan Gosling musical betétje a Barbie c. filmből, a tavalyi díjátadón (Fotó: Kevin Winter/Getty Images)

Mennyiben lesz más mint az eddigiek?

Pontosan nem tudni, de az biztos, hogy érezhető lesz a Los Angeles-i erdőtüzek hatása. A legalább 29 áldozatot szedő, 18 ezer épületet (főleg otthonokat) elpusztító tűzvészről és a tragédiákról az Akadémia vezetői is megemlékeztek: közleményük szerint az idei gála Los Angeles, „az álmok városa” előtt tiszteleg, az áldozatok családjainak és a tűz elől menekülőknek pedig gyűjtést rendeznek. Ennek részletei még nem ismertek, de a Grammy-gála szervezői is hasonlóan jártak el: ott 24 millió dollárnyi segély jött össze.

A kollektív tragédia élménye annyira erős Amerikában és Los Angelesben, hogy egy ponton az is felmerült:

az egész Oscart le kellene fújni.

Az ötlet ráadásul nem is kívülről és nem akárkitől jött: az Akadémia egyik leghíresebb tagja, a közösségi oldalakon rendkívül aktív Stephen King vetette fel, hogy ő személy szerint szavazni sem fog az egyes kategóriákban (február 18-ig tartott a szavazás), sőt, meg sem szabadna tartani a rendezvényt. „Ne villogjunk, amíg Los Angeles lángokban áll.” Később hozzátette, hogy „olyan lenne, mint amikor Nero hárfázott, miközben Róma égett”. Jean Smart, a nagyszerű Hacks – A pénz beszél című sorozat főszereplője ehhez annyit fűzött, hogy ha megtartják, reméli, a csatornák és platformok akkor sem közvetítik, a várható bevételt pedig inkább jótékony célra adják tovább.

Ezzel együtt most már biztos, hogy megtartják a gálát. Még ha rengeteg pénz gyűlik is össze, az is inkább csepp lesz a tengerben: a tűzvész összesen 250 milliárd dollárnyi kárt okozott. Az biztos, hogy a gálát vezető műsorvezető és humorista Conan O’Brien a színpadon lobbizik majd azért, hogy minél többen és többet adakozzanak.

Mely filmekért izgulhatunk?

A jelölt művek és filmesek listáját itt találod, most elég, ha megnézzük a legtöbb jelölést begyűjtött három filmet. Az Emilia Pérez 13, A brutalista és a Wicked pedig 10-10 jelölést tudhat magáénak. Az elmúlt évek legizgalmasabb felállása ez, nem azért, mert annyira jó filmek, hanem mert annyira sokszínűek.

Adrien Brody

Adrien Brody a Brutalista c. filmben (Fotó: Profimedia)

Az Emilia Pérez egy vállaltan giccses, a közönséget és a kritikákat nagyon-nagyon megosztó musical egy transzszexuális mexikói drogbáróról, aki tranzíciós beavatkozásai során jó útra tér. A film hatalmas botrány tárgya lett bemutatója óta, a témán és a sokak szerint leegyszerűsítő, sértő sztereotípiákon túl azért is, mert valóban transz főszereplője, Karla Sofia Gascón soha nem látott leolvadást és összeomlást produkált, amikor megpróbálta menteni magát, miután éveken át rasszista és botrányos mondatokat posztolt Twitterre. Erről itt írtunk bővebben. A Wicked szintén musical, csak éppen az Óz világából, és mindenki szereti. A brutalista pedig egy szürreális, nagyon-nagyon hosszú és a nézőket keményen megdolgozó dráma egy fiktív magyar építészről, aki Amerikába menekül, hogy ott a holokauszt után egy másféle rémálommal szembesüljön. Annyira furcsa és szerzői film, hogy őszintén meglepődtünk a jelölések számán – és nagyon örülünk neki.

Miért különleges A brutalista?

A fentieken túl azért is, mert hollywoodi mércével elképesztően kevés pénzből, alig 9 millió dollárból készült – a Marvel-filmek általában ennek tizenötszörösével gazdálkodnak. Különleges, mert a két főszereplő, Adrien Brody és Felicity Jones tényleg megtanulták a magyar szövegeiket, igaz a hangjukat AI segítségével kellett megigazítani. Különleges azért is, mert az amerikai rendező a vágást egy magyar szakemberre, Jancsó Miklós fiára, Jancsó Dávidra bízta, ami önmagában szenzáció, az pedig pláne, hogy jelölték is a kategóriában, amely fontosabb, mint a legtöbben gondolnák.

Jancsó Dávid

Jancsó Dávid az Oscar jelölteknek rendezett vacsorán, 2025. február 25-én (Fotó: Frazer Harrison / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)

Bár a közönség nagy részének nem hogy nincs kedvenc vágója, de egyet sem tudnának nevén nevezni, az ő munkájuk pont olyan fontos, mint a rendezőé: a vágáson múlik, érthető, élvezhető lesz-e a film, az is, hogy milyen lesz a hangulata, hogy milyen érzelmeket vált ki. A vágás az egyetlen, amely csak a film sajátja, minden más (képek, hangok, zene) megtalálható más művészeti ágakban.

Azaz nem csak azért izgulhatunk majd Jancsóért, mert magyar, hanem mert az egyik legfontosabb kategóriában indul.

Mit kell tudni a helyszínről?

Bár a Dolby Theatre nevét sokan ismerik, azt kevesen tudják, hogy

az egész gálát végsősoron egy bevásárlóközpontban tartják.

Conan O'Brien

Conan O’Brien segít legörgetni a vörösszőnyeget a 97. Oscar gála helyszínén (Fotó: Kevin Winter/Getty Images)

A Dolbyt nem mindig hívták így, eredetileg Kodak Theatre volt, a névadó és fő szponzor pedig a világ legismertebb celluloidszalag-gyára volt. Ahogy Hollywood (és az egész filmipar és fotográfia) átállt digitális technológiára, a Kodak csődbe ment és lehúzta a rolót, így átkeresztelték Dolbyra. A rendezvényközpontot 2001-ben építették főként art deco stílusban, kifejezetten azért, hogy az Oscar-gálának helyt adjon. Már a tervezésnél figyelembe vették például, hogy a bejárat előtt vörös szőnyeg lesz, és úgy építették a homlokzatot, hogy könnyű legyen feldíszíteni a gála napjára. Érdekesség, hogy örökös helye van a legjobb filmeknek: a plakátok helyét előre elkészítették, és ha megvan a nyertes, felragasztják a korábbiak mellé. 2071-ben kerül be az utolsó plakát is a keretbe; hogy utána mit lépnek, nem tudni.

2002 óta csak egyszer tartották máshol a díjátadót: a Covid miatt 2021-ben több kisebb helyszínre „dobták szét” a rendezvényt. Itt forgatják egyébként az American Idol döntőjét is. Illetve, ahogy említettük, a színház hátulja egy bevásárlóközpontban, a Hollywood Ovationben folytatódik.

Mennyibe kerül ez az egész?

A magyar átlagember számára felfoghatatlanul sok pénzt költenek a díjátadóra, de természetesen (és szerencsére) nem is a mi zsebünkből veszik ki a pénzt, így az összehasonlítás kissé demagóg. Az Akadémia hivatalosan nem közöl erről adatokat, de a WalletHub nevű elemzőcég utánajárt, és az jött ki, hogy

az idei ceremónia összesen 55,7 millió dollárba, azaz 22 milliárd forintba kerül.

Ez, bár rengetegnek tűnik, Hollywoodban aprópénz, manapság egy tisztességes blockbuster ennek háromszorosából készül el, az igazán nagy költségvetésű filmek pedig 200 millió dollárnál kezdődnek. Igaz, ezeket úgy készítik, hogy lehetőleg tényleg kasszát robbantsanak, de legalábbis visszahozzák az árukat, míg az Oscar-díj átadója veszteséges lesz: a reklámbevételek nem fedezik, hiszen egy-egy 30 másodperces spotért kevesebb, mint kétmillió dollárt kell fizetnie a hirdetőknek. Azaz nagyjából háromezer reklámot kellene vetíteni, hogy nullára kijöjjön. A reklámok ára egyébként a nézettségnek megfelelő: tavaly kis híján 20 millióan nézték az átadót élőben, és idén is hasonló számokra készülnek a szervezők.

Jegybevétellel nem is érdemes számolni, az Oscar-ceremónia ugyanis meghívásos alapú, földi halandó oda be nem teheti a lábát. Annyira szigorúak a szervezők (pontosabban: a celebritások számához képest annyira kevés a Dolby Theatre 3300 fős befogadóképessége), hogy még a díjakat átadó színészek és filmesek is csak egy-egy pluszjegyet kapnak a sajátjuk mellé.

Messi a kutya

Messi a kutya, az Egy zuhanás anatómiája c. filmből, a Dolby Theatre nézőterén, a 2024-es Oscar-díjátadón (Fotó: Youtube)

A pénz nagy részét természetesen a díszlet, a személyzet, a fellépők és a konferanszék gázsija viszi el. Érdekesség, hogy maga a vörös szőnyeg – amely nem is a díjátadó része, hiszen a bejárat előtt helyezik el – majdnem 25 ezer dollárba, azaz 9,5 millió forintba kerül.

A közhiedelemmel ellentétben egyébként

az egész Oscar-buli egyik legolcsóbb eleme maga az Oscar-díj.

Az aranyszobrocskák ugyanis valójában aranyozottak, gyártási költségük pedig nagyjából 400 dollár, azaz 160 ezer forint. Azaz ajtókitámasztóként használni talán egy kicsit méltatlan, de ez az összeg innen nézve akkor is némileg lehangoló.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top