nlc.hu
Szabadidő
A Marked Men - Tetovált srácok a romantikus filmek legalja - Kritika

Mese a végtelenül szomorú srácról, aki mindenkit levarr, de nem akar komoly kapcsolatot

A szürke ötven árnyalata és a Miután méltó követőt kapott a Marked Men – Tetovált srácok formájában, aminek sikerült a bravúr, és még az említett két filmnél is sokkal butább lett. Mellékesen pedig ismét piedesztálra emel egy mérgező férfitípust. Kritika.

A pár éve bemutatott Miután egészen forradalmi volt abban, hogy úgy mesélt több filmen keresztül egy szerelemről, hogy valódi történetet, igazi konfliktust nyomokban sem tartalmazott. Egyszerűen ott volt két egymásnak teremtett szerelmes fiatal, akik úton-útfélen találtak/kerestek valami okot, hogy szakítsanak/összevesszenek, majd egy újabbat arra, hogy megint összejöjjenek egymással. És ezt a semmit valahogy képesek voltak elhúzni öt teljes filmidőn keresztül.

Mindezt csak azért írom, mert a szintén sikerregény-adaptációként érkező Marked Men – Tetovált srácok (vigyázat, könyv formájában ennek is vannak folytatásai)  nagyon hasonló úton jár:

egy történet azoknak, akik nem igénylik a valódi történeteket, elég nekik két szép és fiatal színész, akik nagyon szeretik a szemükkel felfalni egymást.

H.SZ.T.CS.

A Marked Men – Tetovált srácok férfi főhőse, Rule (a tetovált felsőtestét magabiztosan mutogató Chase Stokes) a tipikus H.SZ.T.CS. (Helyi szomorú tetkós csávó). Érzékeny szíve van, amibe sok minden és mindenki belefér, kivéve azokat, akiket megdug, mert őket nagyjából attól a pillanattól emberszámba se veszi, hogy kibújtak az ágyából.

A helyi szomorú tetkós csávó szomorúságának persze jó oka van: három éve egy balesetben elvesztette egypetéjű ikertestvérét, és azóta, ha valaki közelebb kerülne a szívéhez, azonnal menekülőre fogja. Azért egy dugás még belefér, és ezt olyan szinten űzi, hogy a filmben látottak alapján gyakorlatilag csak modellalkatú nők járnak elvileg tetováltatni hozzá, ám gyakorlatilag inkább azért, hogy más formában is levarrja őket. (bocs…)

Chase Stokes (Fotó: Profimedia)

Helyi szomorú tetkós csávónknak van egy gyerekkori lányismerőse, Shaw (a nagyjából 16 évesnek kinéző, de amúgy felnőtt korú Sydney Taylor), aki forró, mint lángossütőben az olaj, ő mégse veszi csajszámba, mert hiába a csábító mosoly, az az öt centi hosszúságú szoknyák és formás lábak, mégsem szexelhet valakivel, akit gyerekkora óta ismer, mert őt utána egy fokkal nehezebb eldobni, mint használt pelenkát a kocsiból a horvát autópálya mellett.

Orgazmusokkal kikövezett út a happy end felé

A Marked Men – Tetovált srácoknak tényleg el kéne hinnünk, hogy az egymást hosszú évek óta stírölő Rule és Shaw között még egy ártatlan szájrapuszi sem csattant el, miközben olyan szexuális energia lengi körül őket, hogy azzal az Elios közvilágítási pályázatokat tudna nyerni. Persze, ami nekik nem tűnik fel, az a haverjaiknak nagyjából egyetlen perc alatt, és rögtön cinkelni kezdik őket, hogy

ahelyett, hogy egymásról álmodoznának naphosszat, miért nem kezdenek bele a Kámaszútra titkainak közös felfedezésébe, mielőtt túl öregek lennének hozzá.

Aztán jön egy este, amikor Shaw még a szokásosnál is rövidebb szoknyát húz, és miután egy buliban bedob annyi felest, amivel tiszteletbeli statiszta lehetne a Sátántangóban, végül csak kiköt a srác ágyában, és – bár magát az akciót nem láthatjuk – sejtésünk szerint ők ketten nem elégszenek meg azzal, hogy egész éjjel vadul Monopolyzzanak.

Ella Balinska és Chase Stokes (Fotó: Profimedia)

Ekkor jöhetne az „és boldogan szexeltek, amíg meg nem haltak”, de ez nem az a film, hanem egy Miután-klón, ami azt jelenti, hogy mindenféle álkonfliktusokat kell az útjukba dobni, nehogy már olyan sima legyen ez az orgazmusokkal kikövezett út a happy end felé.

Ha a kedves olvasó az eddigi leírást szórakoztatónak találta, az csak azért lehet, mert magamat – is – szórakoztattam vele, ugyanis maga a film végtelenül, elképesztően unalmas és mindenféle feszültségtől mentes. Na jó, a két főszereplő között tényleg van némi szexuális feszültség, de a Marked Men – Tetovált srácok az a fajta mozi, ami még ezt is elveszi tőlünk:

a szereplői vad szexuális élete kimerül abban, hogy takaró alatt szexelnek, nehogy bármit is lássunk.

Jó, némi fenekelés akad, sőt a filmben egy jó szexpoén is elhangzik, de nem lövöm le, mert tényleg genyóság lenne elvenni a kedves olvasótól azt az egyetlen jó dolgot, amit ez a film adni tud a mozijegy áráért, így csak annyit mondok: spermával kapcsolatos.

Vázlatok között

A Jay Crownover regényéből készült Marked Men – Tetovált srácok abban is feltűnően hasonlít a Miutánra, hogy ugyan nagy számú mellékszereplőt mozgat, ám mindegyik csak vázlat marad. Nem épít karakterek közötti kapcsolatokat, mert nem akar erre időt szánni. Amikor Rule-t el akarja csábítani egy csaj Shaw-től, nincs idő valódi csábítást bemutatni, nincs idő karaktert rajzolni a csábítónak, egyszerűen csak besétál a sráchoz átlátszó ruciban a tetoválószalonba, és mindenki füle hallatára bejelenti, hogy ők ketten most hancúrozni fognak. Itt és most. Vagy amikor a film drámai pillanatának szánt jelenetében kiderül, hogy Rule egy barátja leesett egy épületről, elvileg éreznünk kéne iránta valamit, de miért is éreznénk, ha a filmben korábban a főhős nagyjából három mondatot váltott vele.

Fotó: Profimedia

A Marked Men „rosszfiúi” sem járnak jobban. Shaw udvarlóját elintézik annyival, hogy dúsgazdag és elkényeztetett, és az, hogy nem a lányhoz való nagyjából abból derül ki, hogy az első adandó konfliktusnál megüti Shaw-t. De hasonlóan árnyalt Shaw édesanyjának ábrázolása is, aki már az első telefonbeszélgetés során kifejti a lányának, hogy ne legyen lúzer, menjen hozzá a dúsgazdag udvarlójához, mert ennél jobb fogása úgysem lehet az életben, de persze megérti, hogy néha kell egy kis mókázás az alsóbb kasztokba tartozókkal. Majd gyorsan leszervez egy közös vakációt a fiúval és a szüleivel, ahol bebiztosítja, hogy a srác megkérje a lánya kezét…

A Marked Men – Tetovált srácok karakterei és történetmesélése nagyjából annyira kifinomult, mint egy légkalapács: tényleg az volt az érzésem, hogy velem együtt az alkotók is csak túl akartak esni ezen az egészen. Az pedig egészen szomorú, hogy a filmet az a Nick Cassavetes rendezte, aki a pályája elején olyan klassz filmeket csinált, mint a Szerelmünk lapjai, a Végszükség vagy az Alpha Dog.

A könyv és a film közötti ellentmondások

Szerintem a Rule című könyv sokkal mélyebben mutatja be Rule és Shaw kapcsolatát, és sokkal kevésbé toxikusnak, mint a film.

A regényben sok mindent megtudunk arról, hogy milyen a kapcsolata a lánynak Rule-lal és ikertestvérével, hogyan ismerkednek meg, hogyan telnek a kamasz éveik stb. A könyv legnagyobb patkánya Gabe volt. Ő Shaw volt pasija, aki egy igazi pszichopata, viszont fél év járás után nem jutnak el a szexig sem, a lány pedig szakít vele, és ő ezt akarja megbosszulni. Rengetegszer követi őt (közös egyetemre járnak), egyszer a kocsiját is tönkreteszi, szétveri és ráfesti, hogy „ribanc”. Shaw fél a fiútól, és távoltartási végzést szeretne szerezni, de Gabe apja bíró, így ez nem olyan egyszerű. Ebben végül Rule egyik tetovált ügyfele segít a lánynak és a fiúnak. A regényben nagyon durván zaklatja Gabe a lányt, és Rule és haverjai felváltva vigyázzák, hogy ne követhesse Shaw-t, ne bántsa. Egy ponton a szülők belengetik, hogy az egyetemet sem fizetik nekik, ha nem randizik a lány Gabe-bel, és ha helyette a tetovált rosszfiút választja, akkor elvágják a pénzcsapot. Gabe egy este Shaw anyja kapukódját elkérve jut be a lány apartmanjába, ahol nagyon csúnyán megveri, és Shaw súlyos sérülésekkel kórházba is kerül. Egyszer sem jönnek újra össze, a filmmel ellentétben, a regényben Shaw végig undorodik a fiútól, és érzi, hogy veszélyes, és ez be is igazolódik.

Fontos pont a könyvben még Rule anyja, aki nagyon mélyre süllyed a depresszióban (a filmben inkább alkoholistának van bemutatva szerintem). A regényben Shaw javasolja a nőnek, hogy kössön békét a fiával, és amíg ez nem teljesül, addig nem viszi hozzá Rule-t, és ő sem megy villásreggelizni. A nő a végén rájön, hogy nem akarja elveszteni a fiát, és Shaw-t se, így aláveti magát a terápiának és kibékülnek Rule-lal.

Talán egy fokkal kevésbé toxikus pasiként mutatja be a regény Rule-t, aki szintén emészti magát ikertestvére halála miatt, és fontos neki Shaw, akit nagyon védelmez. Amikor összejönnek simán lepattintja a csajokat, nem érdekli őket, de végül a lánnyal a könyv háromnegyedénél szünetet tartanak, mert nem tudják megbeszélni az érzéseiket, de aztán visszatalálnak egymáshoz és jöhet a megérdemelt happy end. A könyvben váltott fejezetekben olvashatjuk Rule és Shaw gondolatait, így talán jobban megérthetőek a szereplők motivációi, a filmből ez abszolút nem jön át. A regény tele van toxikus szereplőkkel (Gabe, Shaw szülei, Rule anyja) és maguk a főszereplők sem százasok, úgyhogy ebből nehéz volt értékelhető alkotást kihozni. 

Babicz Anett

A Marked Men – Tetovált srácok már látható a magyar mozik műsorán.

MOHU
0 seconds of 5 minutes, 59 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
05:59
05:59
 

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top