Akár egy szabadtéri előadásra, akár az Operaházba készülünk a jól megérdemelt kultúraporciónkért, néhány alapszabályt érdemes betartanunk a ruhánk kiválasztásakor.
1. Akármilyen meleg van, hagyjuk a papucsokat, a sarukat, a rövid sortokat és a miniszoknyákat a fesztiválokra! Egy gálára és az esti előadásokra az elegánsabb, alkalmi öltözet a megfelelő viselet – mi is másképp fogjuk érezni magunkat egy, az eseményhez méltó ruhában!
2. Az elegáns színházi előadásokra, premierekre tabudaraboknak számítanak a nőknél a mélyen dekoltált ruhák, a feliratos, a szivárvány színeiben flitterektől fénylő felsők, a férfiaknál pedig az izompóló és a bermudanadrág.
3. A ruhánk lehet csinos és sejtető, de a merész, átlátszó változatokat jobb, ha elfelejtjük. Idén is hódítanak a nude árnyalatok, ezeket a komolyzenei programokon is bátran viselhetjük.
4. A nyári esték elegáns szabadtéri eseményeire az örökké divatos fehér színt is választhatjuk! Jól mutat a napbarnított bőrön, de érdemes más színnel kombinálni, például egy púderes árnyalattal a kifinomult hatás érdekében.
5. A fekete örök klasszikus, így ha egy csinos és visszafogott feketében jelenünk meg az Operában, nem foghatunk mellé. De ha túl meleg vagy párás az időjárás, inkább viseljünk világosabb – de nem rikító – színeket.
6. Ha el tudjuk képzelni, hogy az estére kiválasztott outfit megfelelő lenne akár bevásárolni is, akkor gondoljuk újra a viseletünket! Egy komolyzenei koncertre, pláne az Operába nem megyünk minden nap: igyekezzünk ennek megfelelően felöltözni, és ezzel is megadni az eseménynek járó tiszteletet!
7. A férfiaknak ajánlott a hosszú ujjú ing viselése, de a nyakkendőt egy szabadtéri előadáson nyugodtan elhagyhatják.
8. Nemcsak az elegáns eseményeken, de a hétköznapokon is a megbocsáthatatlan öltözködési bakik közé sorolhatjuk a férfiaknál a fehér zokni viselését! A világító fehér zokni helyett a nadrággal megegyező színű és kellő hosszúságú zokni a stílusos választás.
9. A másik leggyakoribb férfi öltözködési hiba az elegáns hosszú nadrág-túraszandál kombináció. Az értelmét ne firtassuk, egyszerűen csak rejtsük el a nem kívánt lábbelit párunk elől!
10. Egy-egy finomabb, de hangsúlyos kiegészítőt felvehetünk az elegáns eseményekre is, azonban ne essünk túlzásba! Akármennyire is szeretnénk jól kinézni, nem az a cél, hogy minket nézzenek, hanem az előadást. A most divatos borítéktáskákat bátran vihetjük magunkkal!
11. Ha úgy tartja kedvünk, kalapot is viselhetünk, és – a férfiakkal ellentétben – az előadások alatt is rajtunk lehet, azonban ha ez a mögöttünk ülőt zavarja, le kell vennünk.
12. A stóla a hűvösebb esték remek kelléke lehet, nemcsak elegáns, de jó szolgálatot is tehet nekünk, azonban ne keverjük össze a – hétköznapokra egyébként tökéletes – most divatos poncsóval!
13. Ha melegnek is érezzük az időt, akkor is viseljünk testszínű harisnyát, ha az Operába készülünk!
14. Válasszunk olyan cipőt, aminek van egy kis sarka: a vonalainknak is jót tesz, és mi is csinosabbnak érezhetjük magunkat. Az extrém magas, platformos tűsarkúkat és a balerinacipőket hagyjuk a szekrényben.
15. Habár manapság rendkívül sokféle öltözködési stílussal találkozhatunk már az Operában is, és az alulöltözéshez hasonlóan a túlöltözés is elronthatja a komfortérzetünket, így ügyeljünk a kevesebb néha több alapszabályára!
Fontos, hogy mindig, minden esetben jól érezzük magunkat a választott ruhában, de ha megadjuk a kellő tiszteletet az adott eseménynek és az ott fellépő művészeknek, a mi kulturális élményünk is emelkedettebb lesz.
Budapest két szabadtéri színházában, a Margitszigeten és a Városmajorban, idén is 12 héten át zajlik a fesztivál: több mint száz programot kínálnak minden műfajban, így akár a teljes nyári ruhatárad bemutathatod, a programok jellegéhez igazítva. Inspiráció a választáshoz: www.szabadter.hu