Az egyéni szájápolás legfontosabb eszköze a fogkefe. A fogkefe akkor tudja a jó tisztítóhatás követelményeit kielégíteni és a szövetsérüléseket kiküszöbölni, ha mérete, formája, keménysége az adott egyénnek megfelelő, továbbá, ha könnyen irányítható. Követelmény még, hogy ne nedvszívó, ugyanakkor könnyen tisztítható és tartós legyen. A kiválasztáskor figyelembe kell vennünk a száj nagyságát, a fogak anatómiáját, a fogágy állapotát, a használó ügyességét, a lepedékképződés mértékét, és a használt fogmosási technikát.
A fogkefén belül három részt: fejet, szárat és az ezeket összekötő nyakat különítjük el. A fej, a sörtecsomók által kialakított sörtemező. A sörte anyaga, átmérője és hossza határozza meg a fogkefe keménységét. A műanyag szál vastagsága szerint puha, középkemény és kemény fogkeféket különíthetünk el. A legideálisabb keménység kérdése jelenleg sem eldöntött. Míg a középkemény és kemény keféknél a sörték ellenállásából adódóan nagyobb nyomást lehet helyezni a kefére a szálak széthajlása nélkül, és így használat közben a lepedékeltávolító hatás nagyobb, addig a nem megfelelően kivitelezett mosási technika következtében gyakrabban fordul elő az íny és a fogágy sérülése. Puha fogkefét kell ajánlanunk kisgyermekeknek, akik még csak barátkoznak a fogkefével, nem uralják kellően mozdulataikat, továbbá az időseknek, mivel szöveteik már sérülékenyek. Ugyancsak puha kefét kell ajánlani az ínyen végzett műtéteket követően, valamint az íny eróziójával, fekélyképződéssel járó megbetegedésekben.
Ahhoz, hogy a leghatékonyabb tisztítást érjük el, és ugyanakkor ne okozzunk szövetsérülést, a fogkefe méretének illeszkednie kell a száj méreteihez. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a sörtemező hosszának olyan nagynak kell lenni, hogy alkalmas legyen 2-3 fog egyidejű tisztítására.
A fogkefetest alakjának a biztonságos felhelyezésben és a manőverek során átvitt erő szabályozásában van jelentősége. Ismert az egyenes, az S- és a bajonett forma.
A fogkefét időnként ki kell cserélni. Fontos, hogy mindig száraz fogkefével mossunk fogat, legyen idő a szálak kiszáradására. Ha a fogkefe állandóan nedves környezetben van, gyorsabban fertőződik, sörtecsomói felpuhulnak. Tanácsos tehát, hogy legyen külön reggeli és esti fogkefénk. Átlagos használat mellett a keféket 2-3 havonta cserélni kell.