
![]() |
Többnyire fiatal korban alakul ki, egyes tünetei azonban bármilyen életkorban jelentkezhetnek, és ellenkezőleg: egyeseknél a meglévő lúdtalp egyáltalán nem okoz problémát. A lúdtalpra való hajlam örökölhető, ám egyáltalán nem biztos, hogy minden esetben kifejlődik. A lúdtalp megváltoztatja a lábfej, a boka, a lábszár, sőt, a medence és a fenék csontjainak elhelyezkedését is. A tünetek súlyossága igen széles skálán mozog. A lefelé forduló lábfej nem eléggé stabil, ezért az ízületeket a normálisnál erőteljesebb mozgásra kényszeríti, s ezzel feszültségét és fáradékonyságot okoz – a beteg erről úgy számol be, hogy „fáradt a lába”.
![]() |
![]() |
Mi az a bütyök?
![]() |
A bütyök a lábfej első részének igen gyakori elváltozása. Előfordul nemre való tekintet nélkül, de leggyakrabban azoknak a nőknek a körében, akik divatos, keskeny orrú cipőt viselnek. A bütyök a nagylábujj és a mögötte található hosszú csont között elhelyezkedő ízület ficama: miközben az ízület kitüremkedik a lábfej belső oldalán, a nagylábujj éppen ellenkező irányba fordul, néha alá- vagy rácsúszik a mellette lévő kisebb lábujjra.
Kialakulását több tényező is befolyásolhatja: egyrészt örökölhető, másrészt a lapos boltív és a lefelé forduló lábfej fokozhatja a hajlamot, amit aztán egy szorító, vagy magas sarkú cipő tovább súlyosbíthat. A bütyök állapotát ortopédorvossal kell megvizsgáltatni, mert gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a fájdalom és a lábfejre nehezedő nyomás. Speciális ortopédiai segédeszközökkel pedig nemcsak a helytelen járás korrigálható, de a további deformálódásnak is elejét lehet venni. A már meglévő elváltozások azonban sajnos sebészi beavatkozást igényelnek. Kivéve persze azokat a szerencséseket, akik megtanultak együtt élni ezzel az apró, de kellemetlen elváltozással.