1. Mikor barnuljunk?
Nem túl jó ötlet reggel 10-kor kidobni testünket a tűző napra, aztán addig ottfelejteni, míg szinte garantált nem lesz a bőrrák. Erős napsütés esetén a napozást időzítsük reggel 7 és 9 óra közé vagy délután 5 utánra – így biztonságosan szedjük magunkra a színt.
2. Kinek kell az extra fényvédelem?
Fontos tudnunk, hogy nem tartozunk-e különösen veszélyeztetett kategóriába a napégés szempontjából. Fokozottan figyelniük kell például a gyerekeknek, időseknek, nagyon világos bőrűeknek és azoknak, akiknek sok anyajegy borítja testünket.
3. Nem csak a bőrnek kell védelem
Ha napozni indulunk, gondoskodjunk róla, hogy semelyik testrészünkben ne tegyenek kárt a napsugarak. Használjunk fényvédővel dúsított ajakírt és védjük szemünket napszemüveggel. Ne feledkezzünk meg a kalapról, sapkáról sem – így elkerülhetjük a napszúrást.
4. Egyenletes barnaság
Ha egyenletesen ropogós-barnák szeretnénk lenni, forduljunk hasunkról hátunkra majd vissza úgy 10 percenként, de még jobban járunk, ha felkelünk és sétálgatunk (tollasozunk, röplabdázunk) kicsit a napsütésben.
5. Folyamatos frissítés
A naptej nem úgy működik, hogy egyszer felkenjük, aztán kész: 40 percenként frissítsük fel fényvédőnket, és különösen figyeljünk oda erre, ha fokozottan izzadunk, vagy a vízbe mártózva leoldódik rólunk a védelmező réteg.