A méhen belüli fogamzásgátló eszközöket általában azoknak a nőknek ajánlják, akik már szültek, és rendszeres szexuális életet élnek. A kismedencei fertőzések, illetve az alakalmazás következtében fellépő esetleges terméketlenség miatt nem javasolt olyan fiatal nőknek, akik még nem szültek gyermeket.
Méhen belüli hormonális fogamzásgátlók
A méhen belüli hormonális fogamzásgátló módszerek hosszú távon akár a sterilizáció fő alternatívájává válhatnak, mivel legalább annyira hatékonyak, ugyanakkor hatásuk teljesen visszafordítható. Többféle méhen belüli hormonális fogamzásgátló létezik – ilyen például a nálunk is kapható Mirena (lásd a linkajánlóban!) A rendszer egy T-alakú műanyag vázból áll, amin egy levonorgestrel nevű hormonnal töltött henger található. A szerkezet igen kis adagokban adagolja a méhüregbe a levonorgestrelt, és így akár 5 évig hatékony védelmet nyújt.
Előnyök:
Hátrányok:
Spirál
A méhen belüli eszközök használata világszerte elterjedt, különösen Ázsiában, azon belül is Kínában használják a legtöbben. Leggyakrabban a rézzel bevont méhen belüli eszközöket alkalmazzák.
A megbízhatóság szempontjából kritikus a felhelyezés ideje és módja – legcélszerűbb, ha az eszközt nőgyógyász helyezi fel (a menstruáció után, de feltétlenül a petebeágyazódás várható ideje előtt!). A rézspirál felhelyezését utólagos fogamzásgátlási módszerként is alkalmazzák.
Előny:
Hátrány: