nlc.hu
Szex
Fogamzásgátlási módszerek 1.

Fogamzásgátlási módszerek 1.

Az orvostudomány egyik legjelentõsebb eredménye mindenképpen az, hogy ma már eldönthetjük, hogy mikor szeretnénk gyermeket.

Módunk van előretervezni.
Kísérjük nyomon elsőként, milyen lehetőségeink vannak, amennyiben „magunkra vagyunk utalva”.






Ősi módszerek – eszköz nélkül

Megszakított közösülés
Eszköz nem kell hozzá, de a hatékonysága meglehetősen esetleges: 25 százalékos a sikertelenségi mutatója, ami azt jelenti, hogy évente az ily módon védekező négy nő közül egy teherbe esik. Ezt a módszert általában azok a párok alkalmazzák, akiknek az utolsó pillanatban nincs más lehetőségük.

Számolás, mérés, önmegfigyelés
A női fogamzás periodikusságának az alapgondolata az antik Róma legnagyobb nőgyógyászaként emlegetett, a 2. században működő Szoranusztól származik. Véleménye szerint a teherbeesésnek közvetlenül a menstruáció előtt és után van a legnagyobb valószínűsége.
Az Ogino-Knaus-féle naptármódszer időszakos tartózkodást jelent a nemi élettől: az aktusra a 28 napos ciklus esetében a 19. nap és a következő ciklus 9. napja között kerülhet sor. A kockázat nagy, mivel kevés nőnek van teljesen szabályos ciklusa.

Ennek hatékonyabb változata a hőmérőmódszer. A fogamzóképes időszakokat ugyanis a hőmérsékletváltozás alapján is meg lehet határozni. Tüszőfázisban, a ciklus első felében a testhőmérséklet 37 fok alatt marad, és jellemző ingadozásokat mutat. Ovulációt követően a progeszteron hatására az ébredési alaphőmérséklet – amit szájban vagy végbélben (de mindig ugyanott!) felkelés előtt, még az ágymelegben kell mérni -, 0,2-0,4 fokkal, 37 °C-ra vagy annál magasabbra emelkedik. Ha a hőmérséklet három napon át magas, könnyű teherbe esni. A petesejt 24 órán át életképes. Sajnos az ovuláció bekövetkeztére nem lehet a hőmérsékletingadozásból előre következtetni, ezért félidő előtt óvszer vagy a nemi élettől való tartózkodás szükségeltetik. Szigorú önfegyelmet, pontos napi mérést és feljegyzést igényel, mert enélkül hatékonysága kérdéses.

Szintén ön-megfigyelésen alapul a Billins-módszer, amely méhnyak nyákjának termelődéséből állapítja meg a termékeny napokat . A ciklus ideje alatt a méhnyak nyákjának állaga megváltozik.
A peteérés közeledtével egyre több sűrű váladék képződik. A peteérés napján, az azt megelőző és követő 3-3 napon a nyák egyre nyúlósabb lesz, olyan, mint a tojásfehérje. Két ujj között akár másfél centis szálat is lehet húzni belőle. Ameddig ilyen, addig tartózkodni kell a (védekezés nélküli) szextől.
Manapság ezen vizsgálathoz már eszközöket is kaphatunk a patikában.

A rovat támogatója: www.pharmatex.hu


Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top