A hüvelyszárazság amellett, hogy kellemtelenségeket okoz a szexuálisan aktív életet élő nőknek, komoly szövődményekkel is járhat, ha kezeletlenül hagyjuk, elhanyagoljuk. Sok esetben nem okoz komoly problémákat, egy normális folyamat természetes velejárója, de vannak esetek, mikor szeretnénk és tudunk is tenni ellene.
Hüvelyszárazság a változó korral
A menopauza, vagyis a női változókor egyik velejárója az ösztrogénszint csökkenése. Mivel az ösztrogén kellő jelenléte teszi lehetővé, hogy a hüvely nyálkahártyája megfelelő ellátottságú legyen, hiányában hüvelyszárazság léphet fel. Enyhébb esetekben lehet orvosolni a hüvelyszárazságot hüvelyi hidratáló krémekkel vagy síkosítóval, melyek megszüntetik a közösülés során fellépő esetleges égő, irritáló, kellemetlen érzetet. A következő szint, mikor a hüvelyben, helyileg ösztrogéntablettával vagy ösztrogéngyűrű alkalmazásával pótolják a hiányzó ösztrogénmennyiséget, ezzel szüntetve meg a változókori hüvelyszárazságot.
Fiatalkori hüvelyszárazság
Sajnos egyre gyakoribb, hogy fiatalabb nőket is érint a hüvelyszárazsággal járó tünetegyüttes problémaköre. A hüvelyszárazságot okozó ösztrogénszint-csökkenés ugyanis jelentkezhet nőgyógyászati műtéten átesett fiatalabb nőknél is, ahol esetleg a petefészkeket kellett eltávolítani, vagy emlőrák hormonkezelését, kemoterápiás vagy sugárkezelést követően is felléphetnek hasonló problémák. Ilyenkor gyakoriak a húgyúti fertőzések, hólyaghurut, vizelettartási nehézségek, gyakori vizelési inger. A szövődmények súlyosbodását fontos megelőzni. Tehát a hüvelyszárazságot fontos kezelni, nem csak a szexuális élet normalizálása miatt.