Egy kapcsolat során, főleg a szerelem kezdeti, lángoló szakaszában rengeteg idegi és hormonális változás történik a szervezetben.
Endorfin, oxitocin, dopamin felszabadulása. Egy szerelmes testében nagy mennyiségben szabadulnak fel hormonok. Ezek egy része hatására érzünk izgatottságot, boldogságot, egyfajta “részegséget”, amikor a szerelmünkkel vagyunk, és ezek felelnek a kötődés kialakulásáért és erősödéséért is.
Adrenalin és a noradrenalin felszabadulása. Izzadó tenyér, vöröslő arc, remegő lábak, szapora pulzus – egy szerelmes ember tipikus reakciói, melyek szintén hormonális hatásra lépnek fel.
Kitágult pupillák. Az érintés ingerli a szimpatikus idegrendszert, aminek egyik hatása a pupillák kitágulásban mutatkozik meg.
Étvágytalanság. Teljesen normális jelenség, amikor a szerelem miatt enni sincs kedvünk. A háttérben a stresszhormonként is ismert kortizol szintjének megemelkedése áll. Idővel, ahogy jobban megszokjuk a másikat, csökken a szintje, visszatér az étvágyunk is.
Magasabb lesz a hangod. Kutatások során megállapították, hogy amikor egy nő egy számára vonzó férfival beszél, magasabb – nőiesebb – lesz a hangja.
Megszakadhat a szíved. Nem vicc, a jelenség létezik, tudományos neve stressz indukálta kardiomiopátia. Még a legegészségesebb emberrel is megtörténhet, ha stresszhormonok dúlják végig a szervezetét valamilyen traumatikus hatásra, például egy szakítás miatt. A tünetek a szívinfarktuséra emlékeztetnek, de csak ritkán eredményeznek halált, bár tartós szívkárosodás visszamaradhat.
Forrás: health.com