Ákos
A karácsony számunkra nem társadalmi esemény, fenyőünnep vagy ajándékozási láz, hanem az Idő kezdete, szent ünnep. Ezt szeretnénk a mi lurkóinknak is átadni. Gyerekkoromban a legizgalmasabb az a rendszer volt, hogy december 24-én kora este apám mindig elvitt minket sétálni az öcsémmel együtt, hogy édesanyám feldíszíthesse a fenyőfát. A pályaudvarra mentünk vagy a reptérre: a kihalt állomásoknak számomra máig karácsonyhangulata van.
Adventben a gyerekekkel együtt sütjük a mézeskalácsot, a mandulás holdacskát, esténként számoljuk, hogy mennyit kell még aludni a szentestéig. Marci és Anna, a két nagy, minden részletre kitérő levélben ír és rajzol a Jézuskának, a leveleket aztán kirakják az ablakba, és izgalommal várják, mikor tűnnek el onnan. Kata még kicsi, így nem vesz részt a rituáléban. A gyerekek kapnak ajándékot, de mostanában a családi közmegegyezés szerint a felnőttek közt nincs nagy ajándékozás. A fa körül hosszasan énekelünk, ezt a szokást a feleségem családjától örököltük, Kriszta rengeteg dalt ismer. Ilyenkor sokkal engedékenyebbek vagyunk, a gyerekek késő estig fennmaradhatnak. Az ünnep a kulináris élvezetek jegyében is telik: a menü délben halászlé, valamint mákos guba töméntelen mákkal, jól odapirítva. Este borleves boldogult anyám receptje alapján, rántott hal, emésztést segítő szeszek.
Vámos Miklós
Minden évben összevásárolom az ajándékokat, november utolsó napjáig (hm, Szűz az aszcendensem), s akkor még majdnem egy teljes hónapig képzeleghetek azon, hogyan örülnek az illetők a különböző tárgyaknak és meglepetéseknek. Bűntudattal vallom be, hogy ez a tervezgetés, készülődés okoz számomra akkora élvezetet, mint a valóságos karácsony.
Az év végi ünnepi játékokban, amióta házban élünk, az a legjobb fejlemény, hogy többé nem kényszerülünk részt venni az ilyenkor esedékes általános erdőrombolásban: nem veszünk fát. Áll az előkertünkben hét sudár fenyő, négyet én ültettem, kettőt a gyerekek születésekor. Ezeket díszítjük föl, s nézzük, mennyit nőttek az elmúlt évben, az illetőkkel együtt.
Kapcsolódó interjú »
Czutor Zoli (Belmondo)
Az ünnepi készülődés során nagyjából mindent másokra hagyok, az ajándékok közül csak a szerelmemét választom ki én, a többit a család más tagjai szerzik be, de a gyerekeknek általában együtt veszünk ajándékot az anyjukkal. A fát én szállítom és már szerelem készre, viszont a gyerekekkel közösen díszítjük fel. Ajándékozás és vacsi előtt felöltözünk szépen, hogy jól le tudjuk enni magunkat. Halászlé vagy halpaprikás majdnem mindig van, és egyik sem szokott ránk romlani.
A szentestét szűk családban, három gyermekünkkel töltjük, az első és második nap pedig a szülőké, illetve nagyszülőké. Az éjféli mise előtt a gyerekekkel teszünk egy körutat, ruhát, cipőt és vacsorát osztunk az épp utunkba kerülő hajléktalanoknak, akiknek, szerintem, ez lehet az egyik legkeservesebb estéjük az évben.
Kapcsolódó interjú »
Palya Bea
Nem nagyon szeretem a karácsonyi ünnepeket és az ajándéktárgyhalmaztól távol tartom magam. Igyekszem valamilyen kedvességgel, mozijeggyel, énekléssel ajándékozni, és inkább találkozni egy jó habos kávéra, forralt borra azokkal a barátokkal is, akiket ritkábban látok.
Általában valami jó könyv társaságába merülök a három nap alatt, persze azért az otthoni nyüzsgés is kedvemre való, meg persze anyukám isteni mákos bejglije…
Kapcsolódó interjú »
Pirner Alma
A karácsony a kedvenc ünnepem. Azért is ennyire fontos, mert a fellépéseim miatt rengeteget utazom, és év közben nagyon kevés időt tudok a családommal tölteni. Ráadásul az elmúlt nyolc évben a szentestét kivéve az ünnepek alatt is dolgoztam. Az idei karácsony lesz az első, amit teljes egészében a családomnak szentelhetek.
A sztriptíz-világbajnokság miatt több hetet Kanadában töltök (Alma megnyerte a világbajnokságot a szerk.), csak december 19-én érkezem haza. Éppen a vébé miatt nem sok időm és lehetőségem van készülődni, de nem is ez a lényeg, hanem hogy együtt lehetünk, és senki sem fog rohanni. Karácsony másnapján az egész családdal és persze a kutyákkal wellnessnapokra megyünk egy szállodába, hogy kipihenjük az egész év fáradalmait. Boldog vagyok, hogy végre együtt leszünk, mert szerintem a világon semmi sem fontosabb a családnál.
Kapcsolódó interjú »
Vad Kati
Százhalombattán él a sógornőm, az utóbbi években náluk ünnepeltünk. Bármilyen hideg is volt, a kertben főztük meg a halászlevet. Idén nálunk tartjuk a karácsonyt, és bár ellenkezem, biztos vagyok benne, hogy a mi kertünkben is rotyog majd a halászlé.
Mindenkinek nagyon kis értékben vásároltam ajándékot, nem szeretem, ha az ünnep a pénzről szól. Ami nekem a legfontosabb ajándék, hogy most jön haza a férjem egy hosszú vitorlázásról, és végre együtt lehetünk…
Kapcsolódó interjú »
Gallusz Niki
Számomra ez az ünnep valóban a szeretetről szól. Nem a külsőségek a fontosak, hanem az, ami mögötte van. A karácsonyfánál sem az a lényeg, hogy minél nagyobb és díszesebb legyen, csak szimbolikusan van jelentősége. Vacsorázunk a barátom anyukájánál is, és az én anyukámnál is. A barátaim is felugranak, de ebben sincs semmi szokatlan, mi az év minden napján megpróbáljuk szeretni egymást.
A szilveszter munkával telik, a Club 54 ilyenkor is szórakoztatja a közönséget. Éjfélkor durrantunk egy pezsgőt ott, ahol éppen tartunk, majd megy minden tovább.
Kapcsolódó interjú »
Hoffmann Mónika
Most Svédországban töltöm az ünnepeket. Már gyermekkoromban is beöltöztünk Lucának, fénylő gyertyakoronával a fejünkön jártuk az utcákat, és énekeltük a Luca-dalt, remélve, hogy kapunk egy kis pénzt cukorkára. Éneklés közben osztogattunk svéd sütit (pepparsütit).
A karácsonyfát mindig 23-án a családdal együtt díszítjük. 24-én reggel egy ajándékot a fa alól elvehettünk, de csak egyet. Vacsorakészítés közben ment a hagyományos Disneys Donald kacsa karácsonyi műsora, ami minden évben megismétlődik. Tradicionális svéd étel a füstölt sonka. Tudom, hogy Magyarországon húsvétkor szokás sonkát enni, de Svédországban ez a karácsonyi menü része. Vacsora előtt édesanyám mindig diót tört, lássuk, hogy milyen egészséges lesz az év. Donald kacsa után vacsora és a
Kapcsolódó interjú »
Bálint Ádám
Már napok óta lázban égünk! Mindennap a lakás egy másik részét díszítjük fel. Összeeresztjük a két családot, és szeretnénk, ha azt látnák, hogy nálunk micsoda ünnepi rend van.
Meglátogatjuk a barátnőm családját, az én családomat, és éjféli misére is megyünk. Tavaly teljes őrületben zajlott az ünnep, most időben elkezdtünk foglalkozni a témával. Az ajándékozást idén hanyagoljuk, megbeszéltük a szeretteinkkel, hogy most a gesztus lesz fontosabb.
Kapcsolódó interjú »