De szép is volt, amikor az otthoni vonalas telefon segítségével lehetett játszani a tévében. Amikor még a legnagyobb nyereménynek egy színes televízió számított vagy amikor a műsorvezetők mellett a vetélkedők elmaradhatatlan szereplői voltak a “lányok”. Összeszedtünk néhányat azon televíziós játékok közül, amelyeket ma is szívesen újranéznénk.
A szerkesztőségünk top 3-as listája:
1. Van benne valami
“Imádtam gyerekként. A főcímdala egészen megbabonázott, a nyújtás a végén valami csodálatos. Konkrétan arra emlékszem, hogy mindig vártam a pillanatot, amikor végre felhúzzák a redőnyt és kifejezetten drukkoltam, hogy valami oltári jó dolog legyen a túloldalán, mondjuk egy bicikli.” (Eszter)
2. Torpedó
“Még egy lövés Zsuzsi, és tied a színes televízió! – mondta Dévényi Tibi bácsi, aki úgy tudott drukkolni, mint senki más. A Torpedó vetélkedő így utólag elég könnyűnek tűnik, hiszen az egy dolog, hogy egy négyzethálóban el kell találni a véletlenszerűen elhelyezett »hadihajókat«,
de egy másodpercre még fel is villantják, hogy ezek hol helyezkednek el. Szerintem már akkor is volt videófelvevő… na mindegy. Igazán kedves a Keravilltól, hogy szponzorálta a gyerekkori kockás papíros játék elektronizálását – Tibi bácsiról nem is beszélve. Az meg, hogy színes tévét lehetett nyerni (többek között), maga volt a paradicsom – naná, hogy mindenki arra hajtott.” (Zita)
3. A leggyengébb láncszem
“A vetélkedők Csernusa volt ez, én ma is szívesen nézem angolul a BBC Entertainment csatornán, és ott sokkal nyersebb és undokabb beszólásokat kapnak a játékosok, persze csak a show kedvéért. Imádtam, ahogyan Máté Kriszta forgolódott azzal a nagy fém táblával, és ahogyan másodpercek alatt változott kegyetlen tanárnőből mosolygós cinkostárssá. Mennyivel jobb lenne ezt nézni, mint az eltorzult arccal óbégató celebeket.” (Enikő)
és a többiek:
4. Elektor kalandor
A játék, amikor az emberek a nyomógombos vonalas telefon segítségével játszottak a tévén keresztül Super Mariót. Utánozhatatlan! Nem beszélve Dévényi Tibi bácsi Mario-jelmezéről, ami miatt a mai műsorok stylistjai egészen biztosan a kardjukba dőlnének. Szerintünk viszont stílusos!
5. Kapcsoltam
Mai szemmel nézve egészen nehéznek is mondható Rózsa György egykori betelefonálós vetélkedője. Ebben még a feladványokon volt a hangsúly, Rózsa úr pedig kiválóan tudott hallgatni. Csak akkor beszélt, ha kellett, ha nem kellett, hangos kortyolgatása törte meg a feszült csendet. Bár a műsort eredetileg Vitray Tamás vezette, az első adások után a vetélkedők egyik nagyágyúja vette át a helyét. Évtizedekkel később a TV2 Kasuba L. Szilárddal újraélesztette a műsort.
6. Játék határok nélkül
Egy életre belénk ivódott Döni neve és az elmaradhatatlan felszólítás: “Átención”. Na, meg a főcím, ahol színes kis emberkék ugrándoztak fel három betűre. Olyan volt, akár az Olimpia és egy színházi darab keveréke: nagy bevonulással, igazi show-val és díszletekkel és a különböző országok csapataival. Amellett, hogy szurkolhattunk a magyaroknak, még tanulni is lehetett belőle, hisz mindegyik csapat városáról megtudhattunk érdekességeket. Otthon mindig közös, családi program volt a Játék határok nélkül.
7. Zsákbamacska
Néhány évvel később már a Zsákbamacskát vezette Rózsa György, aki az ikonikussá vált fekete plüssmacskával, Luciferrel vezette a műsort. No, meg a Fejes ikrekkel, Erikával és Marával, ugyanis ebben az időszakban jöttek divatba a női segítők a műsorvezető oldalán. A fekete macska azonban még őket is felülmúlta: mindenki akart egyet, így minden műsor végén kidobtak egyet belőle a közönség közé. A játékban olyan fenomenális nyereményekért küzdöttek a játékosok, mint a Vita-C szopogatós cukorka, távol-keleti legyező, háztartási gépek, vigaszdíjul pedig – ha a három függöny közül rosszul választott a játékos – Mindent vagy semmit társasjátékot kapott.
8. Mindent vagy semmit
Vágó István műsora, ahol nemcsak a gyorsaság, a tudás is számított. Három játékos mérte össze tudását, az aktuális adás győztese pedig eldönthette, hogy a nyereményt választja, vagy megtartva a nyert pénzösszeget, továbbmegy a következő fordulóba. A korábbi tendenciát elhagyva, itt már valóban értékes nyereményt is hazavihetett az ember, ha elég okos volt, hisz a fődíj mindig egy autó volt. A műsorvezető állandó segédje – jelen esetben Brunner Márta – pedig már jóval jelentősebb szerepet kapott, mint korábban: hihetetlen méretű válltöméssel kitömött kis kosztümjeiben járta végig a játékosokat, és próbálta rávenni őket a támogatók termékeinek megvásárlására, és mutatta be a játékban megnyerhető termékeket.
9. Telemázli
“Indítjuk az órát, emeljük a búrát. MOST!” – hangzott el a mondat esténként Dömsödi Gábor szájából, aki Geszler Dorottyával, majd Borbás Marcsival vezette a Szerencsejáték Zrt. kaparós sorsjegyéből kinőtt játékot. A két műsorvezető állandó segítőik a Zsákbamacskából megörökölt Fejes ikrek voltak, akik maguk kaparták ki az aktuális játékosokat. Maga a játék tudást nem, ám annál nagyobb szerencsét azonban igényelt.
10. Szerencsekerék
Klausmann Viktor, Gajdos Tamás és Prokopp Dóra elmaradhatatlan hármasa összeforrt a játékkal, amiben az alapműveltségüket csillogtathatták meg a játékosok, akik a nyereményösszeget a hátuk mögött összeállított ajándékokra költhették el. Emlékszünk, gyakori nyeremény volt a Budmil táska és a Fruit of the Loom melegítő.
11. 100-ból egy
Vizy András a korszak Sebestyén Balázsa, aki ezzel a vetélkedővel annyira befutott, hogy innentől kezdve minden RTL-es műsorban feltűnt. A játék nemcsak a szórakoztatásra épült, hisz itt is szükség volt némi háttértudásra a játékosoknak. Bár Vizy azóta teljesen eltávolodott a médiától, hagyatéka mégis örökre szól: ő alkotta meg a forintocska kifejezést, amit Sebestyén Balázs a mai napig előszeretettel használ.