nlc.hu
Sztárok

Elhunyt Vágó István

Meghalt Vágó István

Az ismert televíziós 74 éves volt.

74 éves korában váratlanul elhunyt Vágó István – írta közleményében a Demokratikus Koalíció.

„A sikeres televíziós, az ország egykori legnépszerűbb vetélkedőjének vezetője, a Szkeptikus Társaság alapítója, a Demokratikus Koalíció elnökségében sok-sok éven át dolgozó társunk örökre itt hagyott minket. A tényekért, a tudományért, a rációért és a szabad, európai Magyarországért folytatott küzdelmét mostantól nélküle kell folytatnunk” – búcsúztak párttársuktól.

Vágó István

Fotó: press.tv2.hu

Vágó István 1949-ben született Budapesten. Édesapja egykor katolikus papnak készült, a pesti Érseki Katolikus Gimnáziumban tanított. Békéscsabai születésű édesanyját a második világháborúban zsidó származása miatt családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahonnan édesapja, nagyszülei és testvére már nem tértek vissza.

Vágó István a Budapest Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Karán diplomázott. Először mérnökként, majd nyelvismeretének köszönhetően külkereskedőként dolgozott. A Magyar Televízióban az 1975. évi Riporter kerestetik című vetélkedőben tűnt fel, és 1997-ig az MTV munkatársa volt.

Népszerű televíziós, rádiós vetélkedők, játékok, műsorok vezetése fűződött a nevéhez: Barkochba, Ki miben tudós?, Kerék Bár, Soha jobb kort, Most mutasd meg, Fele sem igaz, Hogy kik vannak, Jókai, Szivárvány. Az Álljunk meg egy szóra című nyelvművelő műsor – amelyet Grétsy Lászlóval vezetett – 500. adása alkalmából 1997 januárjában nívódíjat kapott.

1997-től a TV2-n az Esti Broadway, majd a Mindent vagy semmit című vetélkedőket vezette. 1999-2009-ben az RTL Klub kereskedelmi csatorna munkatársa volt, ahol elsősorban a Legyen Ön is milliomos című műveltségi kvíz-műsor “atyja”-ként volt népszerű. A vetélkedő 2007-ben túljutott az 1000. adáson. Miután a műsor megszűnt, 2009-2010-ben a TV2-n vezette a Párbaj című vetélkedőt.

Televíziós munkája mellett kiváló basszusgitáros, a Favágók együttes tagja volt, illetve 2005-ig tagja és alelnöke volt a Tényeket Tisztelők Társaságának, amelynek fő célja a racionális gondolkodás terjesztése, például a babonákkal, ezoteriával szemben, 2006-tól pedig a Szkeptikus Társaság elnöke volt.

Több könyve is megjelent: Fele sem igaz I-II. (1984-1986), Álljunk meg egy szóra (Grétsy Lászlóval, 1992), Kérdezni (és) tudni kell (1996), Kinyitom a számat (2010), Vigyázat, csalók! Áltudósok, álgyógyítók és más szemfényvesztők (2011), Legyen Ön is kvízmester! (2011), Kinyitom a számat (2011).

Munkásságát 1990-ben Magyar Lajos-díjjal, 1994-ben és 2000-ben Aranyszarvas-díjjal ismerték el. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje (polgári tagozat) kitüntetést kapta három évtizedes újságírói munkásságáért, rendkívüli népszerűségnek örvendő műsoraiért, ismeretterjesztő tevékenységéért. 2005-ben Pro Urbe Budapest díjjal tüntették ki. 2006-ban Prima-díjat kapott.

(via 24.hu/MTI)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top