nlc.hu
Sztárok
Így nézett ki Hosszú Katinka élete első versenyén, 15 évesen

Így nézett ki Hosszú Katinka élete első versenyén, 15 évesen

Január 8-án bejelentette visszavonulását Hosszú Katinka háromszoros olimpiai bajnok úszó, az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban.

A 35 éves klasszis szerdán Facebook-oldalán közölte, befejezte pályafutását.

Harminc éven át a víz volt az otthonom, egy szentély, ahol megnyugvást és erőt találtam. Attól a pillanattól kezdve, hogy gyermekként először raktam a lábam a medencébe, tudtam, hogy valami varázslatosat fedeztem fel. A víz hűvös ölelése olyan volt, mintha hazatértem volna, egy hely, ahol a gravitáció megszűnt létezni, és minden egyes kartempó közelebb vitt az álmaimhoz

– írta Hosszú, aki 2003-ban mutatkozott be a felnőtt mezőnyben, egy évvel később pedig részt vett az athéni olimpián.

Hosszú Katinka 2004-ben

Hosszú Katinka úszó, az athéni Nyári Olimpiai Játékokra utazó magyar úszó válogatott tagja 2004-ben, 15 évesen. Fotó: MTI/MTVA/Koszticsák Szilárd

Első nagy sikerét a 2008-as eindhoveni Európa-bajnokságon aratta, amikor is 400 méter vegyesen ezüstérmet nyert. A római világbajnokságon 2009-ben ugyanebben a számban diadalmaskodott, ekkor az Egyesült Államokban Dave Salo irányításával készült. A 2012-es debreceni Európa-bajnokságon három aranyat nyert, és a dobogóra esélyesként utazott ki a londoni olimpiára, ahol 400 méter vegyesen a számára csalódást jelentő negyedik helyen zárt.

Tusup és az aranykor

Ezt követően befejezte a közös munkát Salóval, majd későbbi férjével, Shane Tusuppal kezdett dolgozni, ez pedig meghozta számára az “aranykort” – írja az MTI portréjában. 

Hosszú gyakorlatilag egy új felkészülési “módszert” bevezetve versenyről versenyre járt, a világkupa-viadalokon halmozta a számokat és az érmeket, a 2015-ös kazanyi világbajnokságon hatalmas fölénnyel nyerte a 200 és 400 méter vegyest, előbbi számban 2:06.12-es világrekorddal diadalmaskodott, ami a mai napig él.

A riói játékokra toronymagas favoritként utazott ki, és a két vegyesúszó számban nem is tudták megszorongatni, ráadásul a hosszabbik távon hatalmas világcsúccsal győzött, ezen kívül meglepetésre 100 méter háton is első lett, míg 200 méter háton másodikként csapott célba. A következő év elején sorozatban negyedszer, összességében ötödször választották Magyarországon az év női sportolójának, majd átvehette az év európai sportolójának járó díjat is a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) képviselőjétől.

Hosszú Katinka

Hosszú Katinka 2022-ben. Fotó: Andrea Staccioli / Deepbluemedia / Insidefoto/Sipa USA

Hosszú utolérte Egerszegit

Magyar sportoló ezt megelőzően 1992-ben érdemelte ki ezt a díjat Egerszegi Krisztina révén. Hosszú a 2017-es hazai rendezésű világbajnokságon is a legnagyobb sztár volt a Duna Arénában, ahol ismét duplázott vegyesúszásban.

Tusuppal 2018 májusában ért véget kapcsolatuk, ezt követően egy rövidebb időszakra Petrov Árpád lett az edzője, akivel a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon is a csúcsra ért mindkét vegyesúszó számban.

Karrierjében jelentős törést jelentett a 2020-as koronavírus-járvány, hiszen hosszú ideig nem rendeztek versenyeket.

A 2021-es tokiói olimpián is ott volt az esélyesek között, de végül ötödik lett.

Ahogy előrehaladtam az úszókarrieremben, a kíváncsi gyerekből az egyik valaha legeredményesebb női úszóvá váltam. Minden egyes verseny, amelyet megnyertem, nemcsak a kemény munkám és elkötelezettségem bizonyítéka volt, hanem a rengeteg edzésórának, a meghozott áldozatoknak és a családom, edzőim meg nem ingó támogatásának a tükröződése is. Sose felejtem a verseny izgalmát – az adrenalinszintem, ahogy a rajtkövön álltam, a világ elhalványult, csak a szívverésem hangja és a verseny ígérete maradt

– fogalmazott Hosszú, aki kiemelte, az úszás megtanította a kitartásra a nehézségekkel szemben, a fegyelem fontosságára és a csapatmunka szépségére.

Most, ahogy visszatekintek a karrieremre, óriási beteljesülést érzek. Az érmek és rekordok értékesek, de ami a legmélyebben megmaradt, az az úszás iránti örök szeretetem. Még azután is, hogy felakasztottam a versenydresszt, a víz továbbra is hívogat.  Még mindig rengeteg örömöt találok a kartempók csapásában, a lágy fröccsenésekben és a felszín alatt érzett békés magányban

– írta a háromszoros olimpiai bajnok, aki kivételes fordulóinak és erejének is köszönhetően rövidpályán is fantasztikusan szerepelt karrierje során, a 25 méteres medencében rendezett világbajnokságokon 17 arany-, 8 ezüst- és 2 bronzérem került a neve mellé, ez a magyar úszósport teljes rövidpályás kollekciójának csaknem 60 százaléka. 

A következő években remélem, hogy megoszthatom ezt a szenvedélyt másokkal – tanítva a fiatal úszóknak azt a varázslatot, amit a vízben találtam, és bátorítva őket, hogy kövessék az álmaikat. Számomra az úszás nemcsak egy sport; egy életen át tartó utazás, tele szeretettel, növekedéssel és a kiválóság hajszolásával. Ahogy belemerülök minden új napba, magammal viszem a tanult leckéket és a sport iránti örök hitet

– fogalmazott a világklasszis. Hosszú Katinka fantasztikus karrierje során 20 világcsúcsot állított fel, a világkupákon 321 arany-, 83 ezüst- és 69 bronzérmet nyert, amivel toronymagasan vezeti az örökrangsort.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top