Fogyókúra gyerekkorban? Felejtse el mindenki

nlc | 2020. Július 06.
Ami a felnőtteknél beválik, egyáltalán nem biztos, hogy a gyerekeknél is működik. A diéta pont ilyen. Sokkal több értelme van jó példát mutatni a gyereknek táplálkozás terén is.

„A gyermekkori elhízás komoly probléma, a 6 és 11 év közötti gyerekek száma az elmúlt 25 évben megduplázódott – a helyzet pedig egyre aggasztóbb, a túlsúlyos gyerekek ugyanis nagy eséllyel szereznek 2-es típusú cukorbetegséget vagy épp vesebetegséget” – mondja Dr. David Ludwig endokrinológus, az Ending the Food Fight című sikerkönyv szerzője, aki a bostoni gyerekkórházban egy évtizeddel ezelőtt létrehozott egy kilenc héten át tartó, alacsony glikémiás indexű életmódprogramot, (Optimal Weight for Life Program), amiből nemcsak az érintett gyermek, de az egész család profitál. A szakember figyelmeztet, a testsúlyt három körülmény – a biológia, a viselkedés és a környezet – befolyásolja, a testsúlygyarapodás elleni harchoz szükséges eszköz pedig a szülők kezében van.

Fotó: Profimedia

A szakember szerint a glikémiás index kulcsfontosságú, ez mutatja meg, hogy az adott élelmiszer szénhidrátösszetevője milyen gyorsan szívódik fel. Ha egy gyermek magas glikémiás indexű ételt fogyaszt, a vércukorszintje előbb megugrik, majd újra lezuhan – és megint éhes lesz. Az alacsony glikémiás indexű ételeket tovább emészti a szervezet, így a gyermek vércukorszintje állandó marad. (A kukorica és a burgonya magas glikémiás mutatóval rendelkezik, és egyes gyümölcsök, például a banán és az ananász nagyobb valószínűséggel járulnak hozzá a súlygyarapodáshoz, mint az alma, a szőlő, a narancs, a sárgadinnye, a kivi vagy a bogyós gyümölcsök). Ügyeljünk a rendszeres fehérjebevitelre, és fogyasszunk olyan ételeket, amelyek egészséges zsírokban gazdagok. Bár a zsírra gyakran ellenségként gondolunk, az létfontosságú, a gyermekek által fogyasztott zsírfajták hatással vannak az immunrendszerre, az idegrendszerre – vagyis az általános egészségre.

Hogyan segíthetjük gyermekünket az ideális testsúly elérésében? Azon túl, hogy a gyermekorvos és dietetikus segítségét kérjük, néhány szokást nem árt beépíteni a mindennapokba.

Olvass további cikkeket a témában!

Exit mobile version