Allergiás tünetek nyáron? Elmondjuk, hogyan vészeld át!

nlc | 2020. Augusztus 01.
Az idei tavasz után a nyári időszak is tartogathat egy sor kellemetlen meglepetést. Melyek a leggyakoribb allergiás tünetek nyáron? Mit csináljunk?

Szemviszketés, orrdugulás, könnyezés, nehézlégzés, alvászavarok: aki allergiában szenved, az tudja, mennyi minden befolyásolhatja negatívan a közérzetét. Rossz hír, hogy ami az allergiás panaszokat illeti, a tavasz után a nyár sem hoz enyhülést, sőt!

Szénanátha és a nyár

Tavasz végén, nyár elején virágzik a nyír, a kőris, illetve a pázsitfűfélék, míg nyár közepétől a rendkívül allergénnek számító parlagfű, valamint a fekete üröm okoz panaszokat. Ilyenkor különösen erősek a szénanátha tünetei: az orr, a száj, a torok és a szem viszketése, orrfolyás vagy orrdugulás, gyakori tüsszögés, kivörösödött, könnyező szem.

Fotó: getty

Javaslat: A szénanátha könnyen tönkreteheti a nyarunkat, ezért a problémával érdemes orvoshoz fordulni. Az antihisztamin-tartalmú készítmények a legtöbb esetben segítenek a szénanátha ellen.

Tudtad? A nyári allergiák leküzdésében jelentős szerepet kaphat a sportolás. Az intenzív testmozgás javítja és oxigénnel dúsítja a vérkeringést, így a szervezet könnyebben szabadul meg a felgyülemlett allergén anyagoktól.

Napallergia

Nyáron lényegesen hosszabb időt töltünk a szabadban, ez pedig többféle nyári allergia forrása lehet. Ilyen például a túlzott napozás miatt kialakuló nap-eritéma vagy „napcsalán”, a bőr természetes védelmi reakciója. Égő érzéssel, heves viszketéssel, hámsérüléssel járhat, és néhány esetben maradandó bőrsérülések is keletkezhetnek.

Mit tegyünk? Inkább csak a kora délelőtti vagy a késő délutáni órákban menjünk a napra, és használjunk naptejet. Napozás előtt ne alkalmazzunk semmilyen kozmetikumot, testápolót, sminket, parfümöt. A gyulladt bőrre enyhítőleg hat az aloe vera, valamint a kamilla- vagy körömvirág-tartalmú kenőcsök. Ha nagy a baj, mindenképp keressük fel az orvosunkat!

Támadnak a rovarok

A rovarok közül jó néhánynak a csípése válthat ki erőteljes allergiás reakciót. Míg az egyszerű szúnyogcsípés általában csak viszkető bőrduzzanattal jár, az erre érzékenyeknél allergia, csalánkiütés és nehézlégzés is kialakulhat. Utóbbi esetében azonnal orvoshoz kell fordulni!

Tipp: Szokványos reakciók esetén egy allergiaellenes vagy nyugtató krém csökkenti a viszketést. Emellett a jeges borogatás és a hűvös fürdő is segít a tünetek enyhítésében. A súlyosabb esetek, vagy a ritkán előforduló, de életveszélyes allergiás reakciók (pl. anafilaxiás sokk) sürgősségi orvosi kezelést igényelnek!

Gyümölcsök és tengeri állatok

A friss gyümölcsök és zöldségek nagy része vitaminokban, tápanyagokban gazdag, de emellett néhányuk allergiás reakciót is kiválthatnak. Ilyen az őszibarack héja, az eper, a görög- vagy a sárgadinnye. Közvetlenül a fogyasztásukat követően előfordulhat enyhe viszketés, csalánkiütés, esetleg szemkönnyezés is. Nyári allergia a tengeri állatok miatt is kialakulhat: egyes medúzafélék vagy a tengeri bolhák csípése kellemetlen és hosszan tartó fájdalommal járhat.

Dübörög a pollenszezon? Vegyük fel a harcot jól bevált praktikák segítségével!

Olvass még többet az allergiáról az nlc.-n: 

(Nyitó kép: getty)

Exit mobile version