Mi miatt késhet vagy jöhet meg korábban a menzeszünk?

nlc | 2021. Május 01.
Sok nő esetében rendszertelen a menstruáció, azaz havonta változik a ciklus hossza. Ennek hátterében számos tényező állhat.

A menstruációs ciklussal csak a baj van: ha túl korán érkezik, elronthatja az előre megtervezett nyaralást vagy a romantikus estét. Ha pedig késik, egészen biztosan eluralkodik rajtunk a pánik egy nem tervezett terhesség gondolatától.

De mi a normális, és mi nem?

A női ciklus, amely a menstruáció első napjától a következő vérzés kezdetéig tart, hivatalosan 28 napos, ám ha neked mindig 21, vagy 35 naponként jön meg, az még nem számít kórosnak. Akkor kell orvoshoz menned, ha a ciklusod hirtelen lerövidül, túl hosszúra nyúlik, vagy kiszámíthatatlanná válik. Intő jel lehet a két menzesz közötti barnás folyás is, főleg, ha 1-3 napnál tovább is fennáll.

Fotó: Getty Images

Ami a ciklust megzavarhatja:

Mit tehetünk a cikluszavar ellen?

A vérzési rendellenesség oka legtöbbször a tüszőrepedés elmaradása, aminek a hátterében általában a stressz áll. Rendszeres sporttal, egészséges táplálkozással, pihentető alvással, kiegyensúlyozott életmóddal sokat tehetünk hormonháztartásunk szabályos működéséért.

TIPP: Bevetheted a barátcserjét is! A gyógynövényből készült kivonat képes gátolni a prolaktin hormon túlzott termelését, ami a cikluszavar kezelésében is segítséget jelenthet.

Tudj meg többet a testedről!

(Nyitókép: Getty Images/ Siriporn Kaenseeya / EyeEm)

Exit mobile version