Bár az allergia kialakulásának okait a mai napig kutatják, annyi bizonyos, hogy bár maga az allergia nem örökletes betegség, az arra való hajlam viszont örökölhető. Az allergiás reakció akkor jelentkezik, amikor a szervezet érintkezik az allergénnel.
Tudjuk meg, mivel állsz szemben!
Tavasszal a fák virágzása, nyáron a füvek, a gabonafélék és a gyomnövények pollenjei, kora tavasztól késő őszig pedig a gombák levegőben szálló spórái okozzák az úgynevezett szezonális allergiát. A házi por, illetve a háziállatok szőre pedig egész évben kiválthat allergiás reakciót az arra érzékenyeknél. Mindezek egyébként ártalmatlan anyagok, a kellemetlen tünetekért az immunrendszerünk „tévedése” a felelős. A szervezetbe bejutó bizonyos anyagokat (allergéneket) az immunrendszer idegennek tekinti, és vele szemben ellenanyagokat, köztük hisztamint termel, méghozzá túlzottan nagy mennyiségben.
Fontos! A hisztamin nyálkahártya-duzzanatot, vörösséget, viszketést, váladékozást okoz a szemekben és a légutakban, emellé társulhat orrfolyás, orrdugulás is. A tüneteket komolyan kell venni, mert a betegség átterjedhet a hörgőkre vagy akár a tüdőre is. Ilyenkor köhögés, sípoló légzés és fokozott nyáktermelés súlyosbíthatja az állapotunkat.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
Az allergia gyógyításának első lépése a tüneteket okozó allergén azonosítása, vagyis az allergiavizsgálat. A klasszikus allergiatesztek az allergiát kiváltó anyag teljes kivonatát vizsgálják, illetve egy következő lépésben akár csak egy-egy komponenst (molekulát) is.
A tünetek enyhítésére allergiaellenes gyógyszerek és további hatásos eszközök állnak rendelkezésre:
- a szemtüneteken szemcseppel,
- az orrnyálkahártya gyulladásán orrspray-kkel és orrcseppekkel segíthetünk, amelyek duzzanatcsökkentő és nyákoldó hatásúak egyszerre. Összehúzódásra késztetik a nyálkahártyában lévő hajszálereket, és elősegítik, hogy visszaálljon az orrnyálkahártya normális nedvességtartalma és működése.
Fontos! Tény, hogy az orrcseppek vagy orrspray-k nagyon sokat segíthetnek allergiaszezonban vagy megfázáskor. Ha viszont ezek közül az ún. dekongesztáns hatású orrspray-ket nem a betegtájékoztatóban leírt módon használjuk, akár orrspray-függővé is válhatunk, ami hosszú távon az orrnyálkahártya maradandó károsodását, elvékonyodását okozhatja!
Kísérletezzünk, vessük be a nehéztüzérséget az allergia ellen!
- A házipor-allergiában szenvedők lakásának padlója lehetőleg könnyen mosható, hézagmentesen záródó parketta vagy járólap legyen, minél kevesebb szőnyeggel. A függönyök könnyű, műszálas anyagból készüljenek. Ezen felül a rendszeres takarítás és porszívózás ugyancsak hatékony módszer a poratkák elleni harcban. A minél jobb eredmény elérése érdekében célszerű HEPA-szűrős készülékeket és levegőtisztító berendezést is használni.
- Igyunk csalánteát, hiszen a csalánban természetes antihisztamin található, így a növény fogyasztása segíthet normalizálni a szervezetünk hisztaminszintjét, ezzel pedig csökkenhetnek a túlérzékenységi reakciók. Ráadásul a csalán gyulladáscsökkentő és méregtelenítő hatású, ami szintén támogathatja a szervezetet az allergia elleni küzdelemben. Kortyolgassunk el naponta 2-3 alkalommal egy-egy csésze csalánteát a tünetek enyhítéséért!
- Allergiaszezonban érdemes az orrunkat naponta többször átöblíteni enyhén sós vízzel vagy tengeri sós orrzuhannyal, hogy a nyálkahártyára tapadt polleneket eltávolítsuk.
Mire figyeljünk még?
- kövessük a pollenjelentéseket
- a számunkra veszélyes pollenidőszakban a lehető legkevesebbet tartózkodjunk a szabadban
- mossunk gyakrabban hajat, kezet, arcot
- magas pollenkoncentráció esetén tartsuk zárva az ablakokat, használjunk inkább légkondit!
Olvass még többet az allergiáról az nlc.-n:
- Megdőlt egy évtizedes elmélet az allergiáról
- Allergiás vagy a macskákra? Itt a remény!
- Ritka betegség: allergiás a vízre az egyetemista lány
(Nyitókép: Getty Images/PeopleImages)