Örök kérdés: a pihentető alvás szempontjából feljebb vagy lejjebb érdemes-e tekernünk a fűtést?
Van egy rossz hírünk azoknak, akik a melegebb hálóra esküsznek: szakemberek szerint, ha túl meleg van a hálószobában, nehezebben alhatunk el, éjszaka pedig könnyen arra ébredhetünk, hogy leizzadtunk. Egy kórház intenzív osztályán végzett vizsgálat során megállapították, hogy a betegek azért aludtak rosszul, mert a helyiségben túlzottan meleg volt.Az alvás közbeni magas hőmérséklet ugyanis megemeli a kortizol nevű stresszhormon szintjét a szervezetben, ami éberebbé teszi az embert.
„A hőmérséklet jelentős mértékben befolyásolja az alvást, és gyakran ez a forrása a rossz alvásminőségnek” – árulta el Dr. Eve Van Cauter.
Mi történik pontosan?
A szervezetben többféle változás is lezajlik az éjszaka folyamán, amelyek megkönnyítik az alvást. A törzs és az agy hőmérséklete csökken, ahogy a vércukorszint és a pulzusszám is visszaesik. Ha tehát szaunát csinálunk a hálószobából, azzal csak a saját dolgunkat nehezítjük meg. Az álmatlanság a test hőszabályozási ciklusainak hibás működéséhez köthető – írja a The Atlantic cikke.
Jobb, ha hozzászokunk a hűvösben alvás gondolatához
A hálószoba ideális hőmérséklete 18 és 20 fok közötti az alvásszakértő szerint, akinek véleményét egy korábbi vizsgálat is alátámasztja, amelynek során a hűvösebb hőmérsékletű szobában pihenők éjszakánként átlagosan 19 perccel tovább aludtak, mint azok, akik ennél melegebb helyen hajtották álomra fejüket.
Miként érdemes változtatnunk?
Ha minden héten csak egy fokkal csökkentjük a szobában a hőmérsékletet, úgy könnyebb lesz hozzászoknunk a hűvösben alváshoz. Megéri változtatni, hiszen ha csak a korábbinál néhány fokkal csavarjuk lejjebb a termosztátot, már az is jótékony hatással lehet az alvásminőségre.
Mindenképp érdemes egy próbát tenni…
…hiszen a rossz minőségű alvás:
- hangulatingadozáshoz,
- a koncentrációs képesség gyengüléséhez,
- elhízáshoz,
- egészségtelen bőrhöz,
- csökkenő libidóhoz,
- szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.
A hűvösebb hálószobában való alvástól ugyanakkor számos pozitív hatást várhatunk:
- A kutatások szerint a hűvös szobában alvás fokozza az anyagcserét.
- Sőt, fiatalít: a szakemberek úgy vélik, hogy a 21 ºC-nál magasabb hőmérsékletben való alvás megakadályozza a szervezetet abban, hogy természetes módon hűtse magát, és ez gátolja a melatonin felszabadulását. A melatonin egyfajta „öregedésgátló” hormon is egyben, amely a szervezetben éjjel szabadul fel a teljes sötétség hatására.
- Könnyebben elalszunk a hűvösebb hálóban. A túl meleg alvási feltételek megnehezítik a belső hőszabályozásunk működését, aminek eredményeként nyugtalanabbnak érezzük magunkat és nehezebben alhatunk el.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitókép: Getty Images/Westend61)