Menstruációs panaszokat enyhítő ételek: ezek a befutók

nlc | 2023. Április 01.
Nem szeretnéd, hogy teljesen átvegye feletted az uralmat a menstruáció előtti őrület? Segíts magadon, figyelj az étkezésedre (is)!

Kezdjük az elején: függetlenül attól, hogy a havi ciklus rendszeres vagy sem, a PMS, azaz a premenstruációs szindróma a nők igen nagy százalékát érinti. A tünetek a havivérzés előtt 7-10 nappal jelentkeznek, majd a menstruáció első napjaiban megszűnnek. A panaszok szerteágazóak: egyebek mellett előfordulhatnak falási rohamok, kívánósság, fejfájás, fokozott verejtékezés, ingerlékenység, mellfeszülés és hasi görcsök, de megjelenhetnek a bőrön pattanások, zsírosabbá válhat a haj, emésztési zavarok, szédülés és álmatlanság is jelentkezhet.

A problémák hátterében a menstruációs ciklust vezérlő hormonok egyensúlyának felborulása áll, amit bizonyos ételek is súlyosbíthatnak.

(Fotó: Getty Images/Natalia Gdovskaia)

Ne rontsuk a helyzetet, az alább felsorolt élelmiszereket tegyük tiltólistára ebben az időszakban:

Együnk kalciumban és D-vitaminban gazdag ételeket!

A megfelelő mennyiségű kalcium- és D-vitamin-bevitel kifejezetten jótékony hatással van a ciklusra, segít egyensúlyban tartani a női hormonok szintjét. Hogy a PMS és a menstruáció ne legyen olyan megterhelő, fontos, hogy az étrend tartalmazzon tejet, joghurtot, sajtokat és olyan zöldségeket, mint a brokkoli vagy a káposzta.

Szintén hasznos lehet a hormonok egyensúlyban tartására:

Figyeljünk a vasra és a B-vitaminra!

A bő vérzéssel járó és hosszan tartó menstruáció gyakran vezet vashiányhoz, ezért is fontos, hogy vasban, B12- és B6-vitaminban, illetve folsavban gazdag ételeket is iktassunk be az étrendbe, legalább a menstruáció alatt. Ilyenek például a leveles zöldségek és az avokádó. A B6-vitaminnak pedig közismerten fontos szerepe van az ideg- és az immunrendszer megfelelő működésében, emellett görcsoldó hatású, illetve csökkenti az émelygést és a hányingert is.

Rostok

Olyan étel legyen minden étkezésnél a tányérunk felén, amely rostokban gazdag: spenót, sóska, brokkoli, karfiol, bimbós kel, fodros kel, káposzta. Kerüljük viszont a magas keményítőtartalmú élelmiszereket, mint a krumpli vagy a borsó.

Mangántartalmú ételek

A mangán csökkenti a vizesedést, és a hangulatingadozásra is jótékonyan hat, illetve természetes antidepresszánsként is működik, mert megemeli a szerotonin nevű hormon szintjét. Szuper mangánforrás az ananász, a barna rizs és a málna is.

Sok magnézium

A magnéziumról már tudjuk jó ideje, hogy lazítja az idegeket és az izmokat, ezért jó hatással van a PMS és a menstruáció kellemetlen tüneteire is, úgyhogy érdemes olyan ételeket fogyasztani, mint a spenót, kesudió, brazil dió. Ráadásul a cukoréhséget is elveszik ezek a magvak, nassolás helyett kiváló csemegék.

Tipp: A menstruációt megelőző hetekben érdemes előnyben részesíteni a teljes kiőrlésű pékáruk fogyasztását, és cukor helyett természetes édesítőszereket használni.

Gyógynövények

Számos gyógynövény – köztük a ligetszépe vagy a legtöbbet vizsgált, PMS-ben és cikluszavarban igazolt hatású barátcserje – tartalmaz olyan hasznos növényi hatóanyagokat, amelyek megkönnyíthetik például a menstruáció előtti napok terheit, és a cikluszavaros panaszok esetén is segítenek. A málnalevélből készült tea izomlazító hatásának köszönhetően mérsékelheti az alhasi görcsöket, valamint B-vitaminokat tartalmaz, amelyek enyhítik az emésztőrendszeri panaszokat, illetve az idegrendszerre ugyancsak jó hatással vannak.

Exit mobile version