Így fertőz a hüvelygomba: eloszlatjuk a leggyakoribb tévhiteket

nlc | 2023. Május 01.
A probléma gyakorlatilag az összes nőt érinti, mégis nagyon sok a tévhit a gombás hüvelyfertőzés körül. Segítünk eloszlatni ezeket!

Gombás hüvelyfertőzésről beszélünk, ha a hüvelyflóra természetes egyensúlya felborul, és az ott élő Candida gombák túlzottan elszaporodnak. Ebben az esetben a hüvelyfolyás is megváltozik, sárgásfehér színűvé és túrós állagúvá válik, amit kellemetlen viszketés, égő érzés kísér.

Emellé gyakran társul:

(Fotó: Getty Images/Predrag Popovski)

A hüvelygombát a hüvelyflóra egyensúlyzavara okozza!

Tévhit, hogy nemi úton terjedő betegségről van szó! A fertőzést általában a Candida albicans nevű élesztőgomba okozza, amely normál körülmények között is megtalálható a szervezetben. Akkor okoz csak fertőzést, ha valamilyen okból felborul a hüvelyflóra egyensúlya, ezáltal pedig a gombák el tudnak szaporodni.

A Candida gombák elszaporodásának hátterében állhat egyebek között a magas szénhidrát- és cukortartalmú ételek rendszeres fogyasztása, antibiotikum vagy fogamzásgátló szedése, cukorbetegség, a stresszes életmód és a terhesség.

Néha előfordul, hogy a partnerünket is megfertőzzük

Az állandóan visszatérő gombás hüvelyfertőzést a partner is okozhatja. A férfi nemi szerv kevésbé hajlamos a gombás fertőzésre, így ritkán okoz a férfiaknál megbetegedést. Természetesen nem zárható ki, hogy a férfi partner hordozza és újra átadhatja a kórokozókat. Így alakulhat ki az úgynevezett pingpong effektus. A gyakori partnercsere és az intenzív nemi élet is hajlamosíthat arra, hogy a hüvelygomba vissza-visszatérő vendég legyen az életünkben.

Mit tehetünk?

Gombaellenes készítményekkel, például tablettákkal, kenőcsökkel, kúpokkal úrrá lehet lenni a hüvelygombán. Érdemes olyan hüvelyi készítményt használni, amely speciális összetételű és komplex hatású, azaz nemcsak a gombák szaporodását képes gátolni a hüvelyflóra helyreállításával, hanem még a kellemetlen tüneteket, a viszketést és az égő érzést is csillapítja.

Fordítsunk figyelmet a megelőzésre!

Exit mobile version