A nátha tünetei közé tartozik a láz, tüsszentés, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, köhögés, fejfájás. Újszülötteknél a legfőbb tünet a csökkent étvágy, alvásprobléma, orrfolyás és láz. Nagyobb, iskolás korú gyerekeknél a nátha már ritkán jár lázzal.
Miért fontos az orrdugulás hatékony enyhítése kisgyermeknél?
A gyermekkori orrdugulásnál az első és legfontosabb, hogy kiderítsük, mi áll a probléma hátterében: nátha, allergia, idegentest, orrmandula-megnagyobbodás vagy orrpolip.
Nátha esetén az orrmelléküregben felgyülemlett váladék nem tud távozni, ami, ha nem kap megfelelő kezelést, felülfertőződéséhez, és akár arcüreg- vagy fülgyulladáshoz vezethet.
Nem szabad tehát arra várni, hogy maguktól elmúljanak a náthás panaszok!
Az orrdugulás kezelése egyebek mellett azért sem elhanyagolandó, mert ha a gyerekek tartósan szájon át veszik a levegőt, arccsont- és fogfejlődési zavarok, hangképzési- és beszédproblémák is kialakulhatnak.
„Ha a 10 napja tartó orrfolyás egyáltalán nem javul, netán rosszabbodik, az utalhat arcüreggyulladásra, a nátha szövődménye lehet továbbá az asztma fellángolása és a középfülgyulladás, amely 6-12 hónapos kor között a leggyakoribb. Néhány nap láztalan időszak utáni ismételt lázas állapot másodlagos bakteriális fertőzést jelezhet, ilyenkor javasolt orvoshoz fordulni. Mint ahogy akkor is, ha a betegségek kapcsán rendszeresen komplikációk jelentkeznek (tüdőgyulladás, középfülgyulladás); elhúzódóak és az átlagnál sokkal gyakoribbak a panaszok, tartós súlycsökkenés, bőrvérzések észlelhetőek – ilyenkor első körben háziorvos tud segíteni” – olvasható Dr. Novák Hunor, csecsemő és gyermekgyógyász szakorvos oldalán.
Mit tehetünk?
Sok folyadék
A kellő mennyiségű folyadékbevitel megakadályozza a kicsik orrnyálkahártyájának a kiszáradását. A gyerek könnyebben megszabadul a szervezetében lévő baktériumoktól az orrváladékon keresztül, tehát annak folyadékkal való oldásával elősegíthetjük a gyorsabb gyógyulást.
Tipp: Orröblítés sóoldattal: A vizes sóoldattal történő orröblítés segít helyreállítani az orrnyálkahártya normál működését. Segítségével nemcsak az orrjáratok, hanem az arc- és homloküreg is átöblítésre kerül.
Orrszívó: igazi mumus, de hasznos
Az orrszívóktól a legtöbb kicsi fél, egyrészt mert hangosak, másrészt mivel nem éppen kellemes érzés a használatuk, bár fájdalmat nem okoznak. Bárhogy is sír a gyerek, ha eldugul az orra, és még nem tudja önállóan kifújni, muszáj az orrszívókat alkalmazni, hogy elkerüljük a pangó váladék miatti szövődményeket. Az összetapadt váladékot az orrszívó használata előtt érdemes tengervizes, kifejezetten babák számára kifejlesztett orrspray-vel fellazítani.
Párásítás
A váladék oldását, az orrnyálkahártya regenerálódását segíti a párás, nedves környezet. Az ideális páratartalom 40-60 százalék közötti, megfázás esetén a felsőbb értéket próbáljuk elérni, legalább éjszakára.
Figyeljünk arra, milyen testhelyzetben alszik!
A nyugodtabb, pihentetőbb alvást azzal is megtámogathatjuk, hogy egy picit megemeljük a gyerek fejét az ágyban, ezáltal az orrváladék kevésbé tudja eldugítani a járatokat. Tegyünk magasabb párnát a feje alá, ha még egészen pici a gyermek és sokat mozgolódik, akkor a matrac alá rakjunk egy összetekert törülközőt.
Válasszunk körültekintően orrspray-t!
Ma már többféle vény nélkül kapható szer közül választhatunk. Mielőtt bármilyen orrspray-t vagy orrcseppet választanánk, kérjük ki a gyerekorvos véleményét, ugyanis nem mindegy, milyen hatóanyagtartalmút választunk. Az orrcsepp közvetlenül a cseppentés után gyorsan lecsoroghat az orrból a garatba, illetve torokba, ami nem túl kellemes érzés, és nem is lesz nagyon hatékony. A spray ezzel szemben képes beborítani az orrnyálkahártya felületét abban az esetben, ha helyesen alkalmazzuk. Nem szabad hátra hajtani a gyerek fejét, mert akkor a hatóanyag csak az orrüreg első részében tudja kifejteni a hatását. Az is fontos, hogy betartsuk a betegtájékoztatóban leírtakat (például: naponta hányszor használhatjuk, hány óránként, hány éves kortól).