Hidratálás egész évben. Ezért fontos, hogy figyelj a napi folyadékbevitelre!

nlc | 2024. Október 03.
Megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre szüksége van a szervezetünknek a vérkeringés, a vér összetételének fenntartásához, a vérnyomás szabályozásához, a tápanyagok oldásához, felszívódásához és szállításához, a salakanyagok szállításához, a szervezet állandó belső hőmérsékletének szabályozásához.

A folyadékfogyasztás nemcsak a nyári hónapokban, hanem egész évben kiemelt fontosságú.

„A víz kulcsfontosságú szerepet lát el szervezetünkben, kezdve a vérnyomás szabályozásán át a tápanyagok és salakanyagok, gázok szállításában, közreműködik a sav-bázis egyensúly fenntartásában. A megfelelő folyadékellátottság ősszel és télen is kihat az agyműködésre, hangulatunkra, valamint szellemi és fizikai teljesítőképességünkre egyaránt, de befolyásolja az immunrendszer működését is. Az őszi/téli hideg idő fokozza, elsősorban a légzéssel történő vízvesztés mértékét. Folyadékpótlásra a hideg évszakokban is elsősorban a víz (ásványvíz, csapvíz) ajánlott, ezt színesíthetik a különböző, lehetőleg édesítés nélkül fogyasztott folyadékok, forró italok” – olvasható a Táplálkozási Akadémia hírlevelében.

(Fotó: Getty Images)

Tudtad? A felnőttek számára megfelelőnek tartott vízbevitel, mérsékelt éghajlati körülmények és átlagos fizikai aktivitás mellett, a nők esetében 2 liter/nap, a férfiaknak pedig 2,5 liter/nap.

A megfelelő hidratáltság egész testünk megfelelő működésének alapja, és egyebek között a hólyaghurut megelőzésének egyik módszere. A folyadékbevitelt követő vizeletürítés segít abban, hogy a hólyagot „átmossa”, távozásra kényszerítse a potenciális kórokozó baktériumokat, felfázás során ugyanis a hólyagban és a húgyutakban elszaporodó baktériumok könnyedén eljuthatnak a vesékhez, és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak.

Aki hajlamos húgyúti fertőzésre, mindenképpen fogyasszon sok folyadékot, lehetőleg alkohol-, koffein- és cukormentes formában. Emellett célszerű a vizeletet gyakran üríteni, nem szabad túl sokáig visszatartani, mivel a pangó vizelet kedvez a baktériumok szaporodásának.

De mit igyunk?

A vizelethajtó hatású gyógyteák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó egyebek között a csalán, a rozmaring, az aranyvessző vagy a hibiszkusz teája. Használhatunk antibakteriális hatású gyógynövényt is, például medveszőlőt, amely több formában is elérhető. Felfázás elleni gyógynövények még a fent említetteken túl a cickafark, a tőzegáfonya, a kamilla és a borsmenta.

A változatosság és mértékletesség elvét szem előtt tartva a 100%-os gyümölcslé és a reggeli jellemző összetevője, a tej vagy tejes ital, mint például kakaó, kávé színesítheti a folyadékbevitelünket. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a magas víztartalmú alapanyagokról, ételekről sem, mint az idényjellegű zöldségek és gyümölcsök, és a belőlük készült fogások – saláták, főzelékek, illetve a levesek –, amelyek kisebb arányban, de az ásványvíz, víz és egyéb italok mellett szintén részét képezik a megfelelő napi vízfelvételünknek.

Exit mobile version