nlc.hu
Tabuk nélkül
„Segítség, klimaxolok!” – Itt kaphatsz szakszerű segítséget!

„Segítség, klimaxolok!” – van szakszerű segítség!

A legtöbb nő még napjainkban is félelemmel gondol a változókorra, pedig manapság már nagyon sok lehetőség van a klimax okozta tünetek hatékony mérséklésére. Merjünk segítséget kérni!

A változókor még mindig tabutémának számít, pedig a menopauza során zajló hormonális változások jellemzően kellemetlen tünetekkel járnak, beleértve a hőhullámokat, alvászavarokat, hajritkulást és hüvelyszárazságot – és akkor a lelki részéről még nem ejtettünk szót.

Milyen lehetőségek vannak hazánkban a változókor okozta kellemetlen tünetek kezelésére? – Szakember válaszol!

Dr. Várbíró Szabolcs, a Szegedi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója szerint minden változókorba lépő nőnek ajánlott az úgynevezett menopauza szakrendelés felkeresése, ahol a normál nőgyógyászati rákszűrésen túl alaposan kivizsgálják. Itt sor kerül egy hüvelyi ultrahangvizsgálatra, amely a méhnyálkahártya állapotáról tájékoztat, ezen kívül beutalják a pácienst csontsűrűség vizsgálatra, mammográfiára, illetve egy laborvizsgálatra, amellyel a szív- és érrendszeri kockázatot is szűrni lehet.

Az első vizsgálat után általában életmódváltást és gyógynövénykészítményeket javasolnak a tünetek enyhítésére, és egyes esetekben ez teljesen megszünteti a panaszokat. Ezek között vannak lelki tüneteket enyhítők, mint például az orbáncfű, a hőhullámokat, izzadást is csökkentő Cimicifuga (poloskavész), vagy az úgynevezett fitoösztrogének, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan a szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani. Ilyen természetes segítség lehet például a szója vagy a lenmag.  A további kezelés szükségességéről a vizsgálati eredmények kiértékelése után, egyénre szabottan dönt a szakember. A hormonpótlást akkor javasolják, ha a hőhullámok nem szűnnek meg vagy csontritkulásra való hajlamot találnak, illetve ha nincs ellenjavallat, például az emlőrák családi előfordulása, stroke-ra, trombózisra való hajlam.

A szakember tapasztalatai szerint ugyan az érintettek 10-20 százalékának egészségügyi szempontból szüksége lenne hormonpótló kezelésre, mégis a változókorú nők kevesebb mint egy százaléka részesül benne Magyarországon.

Ennek legfőbb oka az Egyesült Államokban több mint 15 éve végzett, elhibázott tervezésű, nagy betegkövetéses vizsgálat kedvezőtlen, hazánkat is elérő sajtóvisszhangja. A laikus médiában a szövődményeket kiemelő, de a kedvező változásokat figyelmen kívül hagyó rémhírek elriasztottak sok beteget és a nem nőgyógyász orvosok egy részét is a hormonpótlás alkalmazásától

– mondja dr. Várbíró Szabolcs, hozzátéve: azóta bebizonyosodott, hogy az időben, vagyis a menopauza első 5-10 évében megkezdett kezelés megszünteti a panaszokat, míg a szövődmények kockázata gondos szűrővizsgálatokkal minimalizálható.

A változókor egy átmeneti állapot, nem vagyunk vele egyedül, merjünk beszélni róla, mert van segítség!

A menopauza szakrendelés tehát a nők 45-50 éves korában jelentkező változókori, nőgyógyászati jellegű panaszaival foglalkozik. Teljes felvilágosítást nyújt minden olyan kérdés kapcsán, ami kivizsgálás és gyógyítás közben felmerül:

  • kinek van szüksége kezelésre,
  • mennyi ideig tart a kezelés,
  • milyen időközönként szükséges a vizsgálatok és a kontrollvizsgálatok elvégzése,
  • milyen kockázati tényezők és javaslatok határozzák meg a kezelés kezdetét és végét.

A menopauza Magyarországon – mint számos más európai országban – még mindig tabutéma. Egy 2022-ben végzett globális felmérés szerint a nők hazánkban beszélnek a legkevésbé szívesen a változókori problémáikról; mindössze 28 százalékuk válaszolta azt, hogy számára nem jelent gondot nyíltan beszélni erről. Ezzel a vizsgált országok közül az utolsók vagyunk a sorban.

„Külföldi felmérések szerint itthon a női munkavállalók 75 százaléka már megtapasztalta, hogy a menopauza hatással volt a munkavégzésére, 30 százalékuk nem tudott megfelelően teljesíteni miatta. A Menopauza-barát Munkahely kezdeményezés célja a nyitott, megértő vállalati kultúra megteremtése, ahol a nők egészségi kihívásait komolyan veszik, és támogatják őket ebben az életszakaszukban” – mondta Iványi Orsolya, menopauza-nagykövet, a Magyar Menopauza Társaság vezetőségi tagja, aki 5 éve foglalkozik a munkahelyi menopauza problémáival.

Címlapkép: Getty Images

Hirdetés

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt, a néhány növényben fellelhető, ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszan tartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top