Tavasz végén, nyár elején virágzanak a nyír, a kőris és a pázsitfűfélék, míg a nyár közepétől a rendkívül erős allergénnek számító parlagfű, valamint a fekete üröm okoz panaszokat. Ilyenkor különösen erősek a szénanátha tünetei: az orr, száj, torok és a szem viszketése, orrfolyás vagy orrdugulás, gyakori tüsszögés, kivörösödött, könnyező szem.
A szénanátha könnyen tönkreteheti a nyarunkat, ezért érdemes orvoshoz fordulni a problémánkkal, ugyanis a megfelelő kezelés a legtöbb esetben segít a szénanátha ellen!
Nem kímél a napsütés
Nyáron lényegesen hosszabb időt töltünk a szabadban, ez pedig többféle nyári allergia forrása lehet. Ilyen például a túlzott napozás miatt kialakuló nap eritéma vagy „napcsalán”, a bőr természetes védelmi reakciója. Égető érzéssel, heves viszketéssel, hámsérüléssel járhat, néhány esetben maradandó bőrsérülések is keletkezhetnek!
Mi a megoldás? Mindig csak a kora délelőtti vagy a késő délutáni órákban menjünk a napra, és mindig használjunk naptejet! Napozás előtt ne használjunk semmilyen kozmetikumot, testápolót, sminket, parfümöt! A gyulladt bőrre enyhítőleg hatnak az aloe vera, kamilla-, körömvirág-tartalmú kenőcsök. Ha nagy a baj, mindenképp keressük fel az orvosunkat!
Támadnak a rovarok is
A rovarok közül jó néhánynak a csípése válthat ki erőteljes allergiás reakciót. Míg az egyszerű szúnyogcsípés általában csak viszkető bőrduzzanattal jár, az erre érzékenyeknél allergia, csalánkiütés és nehézlégzés is kialakulhat. Utóbbi esetében azonnal orvoshoz kell fordulni!
Mi a megoldás? Szokványos reakciók esetén egy allergiaellenes vagy nyugtató krém csökkenti a viszketést. Emellett a jeges borogatás és a hűvös fürdő is segít a tünetek enyhítésében. A súlyosabb esetek, vagy a ritkán előforduló, de életveszélyes allergiás reakciók (pl. anafilaxiás sokk) sürgősségi orvosi kezelést igényelnek!
Allergiás kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya-gyulladás nagyon gyakori betegség, amelynek hátterében állhat bakteriális vagy vírusos fertőzés, de allergiás reakció is. A kötőhártya-gyulladás legfőbb tünetei a szem viszketése, idegentest-érzés, égő, szúró fájdalom, erős könnyezés, a szemhéjak összeragadása, a szem kipirosodása. Az allergiás eredetű gyulladás egészen addig tarthat, amíg az allergén jelen van a mindennapokban.
Mi a megoldás? Abban az esetben, ha bakteriális eredetű kötőhártya-gyulladásról beszélünk, az orvos antibiotikum-tartalmú szemcseppet vagy kenőcsöt írhat fel, míg azt a betegséget, amit allergiás reakció okoz, antihisztaminokkal vagy szteroidokkal kezelhetik.
Egzotikus ételek
A nyári időszakban a családok gyakrabban utaznak valamilyen egzotikus országba, ahol nem árt résen lenni a különböző tengeri herkentyűkkel! A felnőttek és gyermekek körében is igen elterjedt, élethosszig tartó ételallergia a kagyló- és rákallergia. Az allergiás reakciót a tengeri állatokban található bizonyos fehérjék váltják ki, amelyek két csoportba sorolhatók.
- Rákfélék: garnélarák, rák, homár.
- Puhatestűek/kagylók: kagyló, osztriga, fésűkagyló, polip, tintahal, csiga.
A reakciók az enyhétől, mint például csalánkiütés vagy orrdugulás, a súlyosabb tünetekig terjednek. Ebben az esetben a legtöbb, amit tehetünk, hogy kerüljük a problémát kiváltó allergént, azaz a rákok és kagylók helyett valami más helyi specialitást érdemes kipróbálni!