Minden hatodik ember élete során legalább egyszer megtapasztalja a depressziós tünetek enyhe vagy súlyosabb formáját, sőt, a legújabb adatok szerint előfordulása növekvő tendenciát mutat.
Ezek a depresszió lehetséges kiváltó okai:
- Genetika
- Állandó, fokozott stressz
- Gyógyszerek
- Súlyos betegségek (szívbetegség, stroke, cukorbetegség, rák, Alzheimer-kór)
- Személyiség (alacsony önértékelés, túlzott önkritika, pesszimizmus)
- Hormonális változások (például a klimax idején)
- Alkohol- és drogfüggőség
- Az emberek életében bekövetkező jelentős fordulatok, negatív események (haláleset, munka elvesztése, válás vagy nyugdíjazás).
Tudtad? A felmérések szerint azoknál, akiknek egy közvetlen hozzátartozója – szülő vagy testvér – depresszióban szenved, két-háromszor nagyobb az esély, hogy maguk is érintettek legyenek a lelki problémákban.
A depresszió tünetei:
A depresszió nem egyik napról a másikra, hanem fokozatosan alakul ki. Olykor nehéz lehet felismerni, mert nem mindig a legtipikusabbnak vélt tünetek (búskomorság, levertség) állnak előtérben, ráadásul nem csupán az érzelmi életet, hanem a testet is érintheti.
Érzelmi tünetek: szomorúság, belső nyugtalanság, szorongás, rosszkedv, önbizalomhiány, önutálat, bezárkózás, a társas érintkezés elhanyagolása.
Motivációs tünetek: az érdeklődés csökkenése, a „nincs kedvem semmihez” érzés felerősödése.
Viselkedési tünetek: produktivitás, aktivitás csökken, koncentrációs zavarok, energiahiány, görnyedt testtartás, halk beszéd.
Testi tünetek: fejfájás, emésztési zavar, fogyás vagy hízás, szédülés, alvászavar, állandó fáradékonyság, hátfájás, szédülés, gyomor- és bélpanaszok, szívdobogásérzés.
Mindig van megoldás, ne féljünk segítséget kérni!
Az enyhe depressziót sem szabad félvállról venni, fontos, hogy időben felismerjük, és tegyünk azért, hogy ne legyen nagyobb a baj.
Az átmeneti rosszkedv száműzhető:
- társaságba járással,
- sportolással,
- barátokkal való közös programok szervezésével.
Időben felismerve a bajt, a depresszió kialakulásának folyamata akár vissza is fordítható, még mielőtt orvosi beavatkozásra lenne szükség. Súlyosabb esetben azonban a depresszió kezelését mindenképpen szakorvosra kell bízni, hiszen a visszatérő, súlyos depressziók esetén elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés, antidepresszánsok formájában.
A kezelés része a pszichoterápia is, ami segíthet abban, hogy a depresszióban szenvedő képes legyen megbirkózni a betegsége kialakulásáért, illetve fennállásáért felelős problémákkal, vagy akár együtt tudjon élni velük.
(Nyitókép: Unsplash)