nlc.hu
Tipegők Világa
Az első szavak

Az első szavak

Minden ember életében vannak olyan momentumok, amiket előre elképzelünk. Lejátsszuk magunkba újra és újra diplomázásunk napját, életünk párját, a nagy napunkat, szülővé válásunk első élményeit, ahogy kisbabánk először ránk mosolyog, vagy végre kimondja: Anya-apa!
Az első szavak

Persze, újszülöttünk első hetei leginkább csenddel és sírdogálással telnek, hiszen ekkor még a szerveik sem alkalmasak többre. A sírástól az első szóig hosszabb út vezet: a gégének fel kell vennie a megfelelő helyzetet, az ajak- és nyelvizmoknak meg kell erősödnie, valamint a csemeténknek is meg kell tanulnia bánni a levegővel. Persze, annak ellenére, hogy konkrét kommunikáció nem történik, kisbabánk mindent magába szív és rögzíti az őt körülvevő eseményeket.

Az első számunkra élvezhetőbb változást hat és nyolchetes korában várhatjuk. Ekkortájt figyelni, követni kezdenek minket a szemükkel, így megtörténik az első szemkontaktus, melynek végeredménye az első – már sokszor elképzelt – mosolyt lehet, így reagálva ismerős arcunkra, hangunkra.

A babanyelv következő lépcsőfok a gügyögés, gőgicsélés. Ennek a hangnak nem csak a szülők örülnek, hanem a piciknek is tetszeni fog, így újra és újra megpróbálják elismételni és persze – ihletet merítve belőlünk- igyekeznek leutánozni minket. Fontos megjegyezni, hogy a fejlődése nem ekkor kezdődik, hanem már a pocakunkban. Kutatások bizonyítják, hogy a “tanulás” már az anyaméhben elkezdődik, ezért is szükséges, hogy már ekkor hallják a hangunkat. Énekeljünk, meséljünk, beszéljünk hozzájuk fejlődésük ritmusát figyelembe véve.

A beszédfejlődés ezen szakasz sok mosolyt fog csalni mindenki arcára, hiszen az apróságok kiragadnak részleteket, amiket bőszen próbálnak ismételgetni, így fejlesztve kommunikációjukat. Ilyen lehet például az “i”, az “u”, amiket később már össze is köt – “iu-iu”. Ekkor még értelmet és összefüggést ne keressünk – mondjuk – a “ma-ma-ma” szó hallatán, hiszen ez nem más, mint gagyogás.

Az első “kölcsönös beszélgetés” 8 hónapos kor környékére tehető. Ekkor figyelhetjük meg azt, hogy a baba a saját hangján válaszol nekünk, gesztusokban reagál. Integetéssel, rugózással, kacagással, csapkodással tudatja velünk, hogy érti, amit mondunk. Ha még nem is szavakban, de gesztusokban már kifejezni magát.

Az első szavak

A legtöbb gyermek 12 hónapos korában mondja ki első igazi szavát és 15-16 hónapos korukra már több szót is megtanulnak. Igaz, a szavak jelentésével nincsenek tisztában, így nem meglepő, hogy mindenre ezt az 5-15 szót használják, és az sem kizárt, hogy ezek közt vannak fantáziaszavak is – például a malacra “loplóc”.

18-24 hónapos korra 200 szóra is bővülhet repertoáruk, így megjelennek az első néhány szavas mondatai és az örökzöld kérdésük: “Mi ez?”! Ezzel a kérdéssel egyébként ösztönösen fejlesztik magukat és szókincsüket. 25-36 hónapos apróságoktól már értelmes és bonyolultabb mondatokat hallhatunk. Folyamatosan csacsognak, és ekkor már törekednek a helyes beszédre. Ha nem is tudják pontosan, hogy mi micsoda, de képesek lesznek – a gesztusok mellett – szavakkal körbeírni, mit szeretnének, így könnyedén el tudják kérni tőlünk a kedvenc junior gyerekitalukat.

Olvasd el tippjeinket arról, hogyan taníthatod őt beszélni: http://www.miluklub.hu/hogyan-tanitsd-beszelni/

További információk

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top