Trend

Variációk a légkondira

Megállíthatatlanul furakodik a nyár, s azok körében, akik ezt a gyönyörû évszakot nem tengerpartok, pálmák vagy legalább hazai strandok hûsében töltik el, könnyen nemkívánatossá válik a nagy hõség.

Mert harminc fok felett pihenni, hovatovább dolgozni falak közé zárva meglehetősen reménytelen, hacsak nem siet segítségünkre egy klímaberendezés. Érdemes azonban alaposan meggondolni, mikor és hogyan használjuk, nehogy a villanyszámlától izzadjunk le…

Passzív léghűtés

A legnagyszerűbb, amit ebben az ügyben tehetünk, hogy megvizsgáljuk, milyen természet adta lehetőségek állnak rendelkezésünkre lakásunk megfelelő klímájának beállítására. Passzív technikákkal próbáljuk meg minimálisra csökkenteni a házba jutó forróságot, hogy azután a lehető legkevesebb meleget kelljen áram segítségével kihajtani. Érdemes például a kertes házak lakóinak végiggondolni, hová (déli, délnyugati oldalra), mennyi és milyen fát ültessünk. Ezzel rögtön versenyhelyzetbe kerül a világítás és a klíma: azért próbáljuk megtalálni a középutat: amikor a fény már bejut, a forróság még kinn marad…

A meleg jelentős részben az ablakokon keresztül tör be hívatlan vendégként lakásunkba, így már a megfelelő sötétítő függöny vagy redőny is nagy segítség, de hatékonyabb megoldás, ha ponyvatetővel, vagy dekoratívabb előtetővel, esetleg ablakbevonattal már kívül megfogjuk a fényt.

Fehér tető

A speciálisan fehérített tetők a napfény körülbelül 70%-át visszaverik, kísérletek azt mutatják, hogy a nyári légkondicionálás költségéből akár

40 %-ot is megtakaríthatunk segítségével. Cserépből, fémből és kőből készült tetőinknél próbálkozhatunk meg ezzel a megoldással, bár hozzá kell tenni, hogy a beruházási költség rendkívül magas, és mire megtérül lehet, hogy esedékes az újrafestés.

Olcsó klíma

A legolcsóbb egy éjszakai huzat néhány ablak kinyitásával, de ez egyúttal nem mindig a legpraktikusabb. Szellőzők alkalmazása szerencsésebb lehet, amelyek – feltéve, hogy kinn hidegebb van – kifújják a fülledt benti levegőt, és kellemesebbre cserélik. Ugyancsak olcsóbb a légkondicionálóknál a párologtató hűtők üzemeltetése, amelyben a száraz levegőt hideg vízköpenyen bocsátják keresztül, ami a levegő hőmérséklete mellett a nedvességtartalmát is kellemesebbé teszi.

Ha mégis elkerülhetetlen a – háztartásban legnagyobb fogyasztású – légkondicionáló használata, próbáljuk ésszerű hőmérsékletre beállítani, nem kell pulcsiban üldögélni egy júliusi kora délután…

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top