De gondoljunk csak arra, hogy nagymamáink fiatal korukban éppúgy tiszta ruhában jártak, mint a mai reklámokban látható maszatos gyermekek, akiknek anyukája már nem idegeskedik a makacs szennyeződések miatt, pedig nem állt rendelkezésükre intelligens mosópor.
• A zsírfoltokat a legtöbb mosópor maradéktalanul eltávolítja, de makacs pecsétek esetén próbálkozhatunk benzines oldattal is. Gézdarabot vagy puha rongydarabkát itassunk át az oldattal, és dörzsöljük át vele az anyagot, de kizárólag a szennyeződésnél. A benzin használata után feltétlenül szellőztessük ki a helyiséget. Kényesebb textíliák esetében ez a módszer nem ajánlott. Ilyenkor hasznos lehet a sampon, vagy a mosogatószer is, hiszen ezek nagyon jó zsíroldószerek.
• A vérfoltokat azonnal ki kell mosni hideg vízben. A foltra öntsünk sót, és ezt dörzsöljük bele az anyagba, majd hideg vízzel öblítsük át. Só helyett ajánljuk a közönséges mosószappant, vagy pipereszappant, melyek szintén eredményesen eltávolítják a szennyeződést. Ha a ruhán régi, megszáradt vérfoltot találunk, áztassuk hidrogén-peroxidos vízbe. A hidrogén-peroxiddal óvatosan kell bánni, mivel fehérítő hatása van, így a színes ruhát tönkreteszi.
•
A só a borfoltok esetében is hatékony, de a borfoltos ruhákat meleg, mosószeres vízben kell kimosni, miután fél órát áztattuk a sóval beszórt anyagot. Ezzel a módszerrel a gyümölcsfoltok is kiválóan eltüntethetőek, de a citromlé is alkalmas a gyümölcsmaszatok halványítására. A citromlé kiszívja az anyag színét, ezért használat előtt próbáljuk ki a ruha olyan részén, ami kívülről nem látható, például a visszahajtásoknál.
• A gyümölcsfoltok eltüntetésére, a hagyomány szerint, az aludttej is használható. A ruhákat áztassuk be egy egész estére aludttejbe, majd másnap mosószerrel mossuk ki.
• A kávé és teafoltokat halványíthatjuk citromlével. A kávéfoltot úgy is eltávolíthatjuk, hogy a ruhát egy estére forralt tejbe áztatjuk, majd szokásos módon kimossuk.
• A viaszfoltok eltűntetésére az erős mosószer a legalkalmasabb. A viaszos felület alá és fölé helyezzünk itatóspapírt, majd meleg vasalóval vasaljuk át a textíliát.
Az itatóspapír magába szívja a felforrósodott, megolvadt viaszt, és csupán egy zsírfolt marad, amit konyhai mosogatószerrel átdörzsölünk, és eltűnik. Ezután mosószerrel az egész anyagot kimossuk.