Az első és legfontosabb szabály: a méret a lényeg!
Nem létezik túl nagy hely egy rágcsáló számára. Mivel többségüknek igen nagy a mozgásigénye, elegendő teret kell biztosítanod számukra a futkározáshoz, legalább annyit, hogy ne az etetőben kelljen landolniuk egy-egy kimerítő kör után. A rágcsálókat leggyakrabban terráriumokban vagy drótketrecekben szokás tartani, de léteznek kifejezetten hörcsögök számára készült bújócskák, odúk is. Gondolj arra is, hogy a rágcsálók leginkább álló helyzetben szeretnek időzni.
A legnépszerűbbek és legolcsóbbak talán a terráriumok, melyeknek óriási előnye, hogy teljesen fedettek, így például nem a szimatodra kell hagyatkoznod, ha esetleg sötétben akarod megtalálni állatkádat. Egyes példányok képesek szinte egész nap kitartóan ásni, így míg a terrárium bent tartja az almot és a különböző ételmaradványokat, addig egy drótketrec környezete tele van kilökött faforgáccsal, és leginkább az ősrobbanás állapotához hasonlítható. Hátrányként említhető, hogy a terráriumok kevésbé szellőznek, bár amíg nincsenek összezsúfolva benne rágcsálóid, addig ez nem jelenthet problémát.
|
Ha a terrárium mellett döntesz, mindenképpen üveget válassz, mert az ellenáll a rágcsálásnak, bár egyes példányok előszeretettel dézsmálják meg az üveglapokat összetartó ragasztódarabokat is. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy akváriumod elveszti víztartó képességét, elfelejtheted tehát, hogy az akvarisztika lesz a soron következő hobbid. Üvegből készült terráriumot már kb. 70-100 Ft/liter áron (20-30 literes akvárium már kényelmes otthonként szolgálhat) beszerezhetsz bármelyik kisállat boltban, és lássuk be, hogy ekkora összeg miatt még nem kell bankot rabolnod.
|
Három dologra kell nagyon odafigyelned, ha ketrecet választasz.Először is csekkold le, hogy elég szűk-e a rácsozat, a rágcsálók ugyanis nagymesterei a szökésnek. Ellenőrizd továbbá a ketrec aljzatát is. Sokszor ezt is drótból készítik, ami azért veszélyes, mert becsípheti az állat tappancsát, az újszülöttek pedig beszorulhatnak a rácsok közé. Végül, ha műanyag aljzatú ketrecet vásárolsz, ellenőrizd, nincs e rajta olyan rés, ahonnan kedvenced egy kis aknamunkát folytatva önkéntes száműzetésbe nem vonulhat.
Figyelj arra, hogy a tálca pereme elég magas legyen (legalább 10 cm), mert ha ennél alacsonyabb, könnyen kiszóródik a forgács, az aktuális „takarítónő” legnagyobb örömére. A drótketrecek előnye talán a jobb szellőzés, bár ez is inkább az állatnak kedvez, neked talán kevésbé lesz kellemes élmény.