Régebben az ember, ha elment egy közönséges nyomdába, talált talán tízféle papírt és háromféle esküvői motívumot, ezek segítségével varázsolhatta „egyedivé” meghívóját. Ma már inkább a bőség zavarával küzdünk. Készüljünk fel lelkileg: órákat, de még napokat is igénybe vehet, amíg sikerül kiválasztanunk a legmegfelelőbbet.
A meghívó tükrözze egyéniségünket, de vegyük figyelembe azt is, hogy kik fogják kapni. Találkoztam már olyan párral, akik külön meghívót készíttettek a fiataloknak, barátoknak, amely humoros szövegezésű, vidám, két szerelmes teknőst ábrázoló meghívó volt. A betűtípus is illett hozzá: vicces, dülöngélőset (H-Kids) választottak és a békák zöld színével nyomtatták. A többi, „komoly” vendég egy romantikus, gyűrűkkel és rózsával díszített meghívót kapott, elegáns borítékban, szép, írott betűtípussal (H-Künstler), aranyszínnel nyomtatva.
Ezek a meghívók persze nem olcsók. Áruk általában darabonként 100-600 Ft. között mozog. A legdrágábbakk a lézerrel csipkézett mintájúak, vagy az egyenként masnival díszítettek, a nagyon különleges papírra készültek. Az árban benne foglaltatik a meghívóhoz illő boríték is. Éppen a drága meghívók miatt fontos, hogy pontosan kiszámítsuk a szükséges darabszámot.
Aki ügyes és nem szán nagyobb összeget a papírárura, maga is elkészítheti meghívóját.
Szép papírkarton kapható sok helyütt és a számítógéppel sem csak feketén lehet nyomtatni már. A legszemélyesebb persze az, ha kézzel írjuk az invitációt, de ezt csak kisebb létszám esetén szokták kivitelezni, és ha a menyasszony vagy a vőlegény szép kézírással rendelkezik.
A menü- és az ültetőkártyákat a meghívóval együtt szokás megrendelni, de ezekre csak az esküvő napján lesz szükség. Menükártyát illik minden vendégnek kapnia, de ha a szükség úgy hozza, elég kettesével is. Nemcsak az ételeket, hanem az italokat is fel lehet benne sorolni, így tudni fogja a násznép, mire számíthat az est folyamán. Az ültetőkártya az egyetlen, amelyet mindenképpen egyesével (kézzel) kell megírni, hiszen a vendégek különböző nevei kerülnek rá. Ajánlott ebből néhány üres tartalékot félretenni, hátha a legutolsó percben derül ki újabb vendég érkezése. Kellemetlen lenne, ha egyedül neki nem lenne ültetőkártyával jelzett helye.
Az esküvő után illik írásban megköszönni az ajándékokat, a jókívánságokat, a résztvételt. A köszönőkártyát lehet nyomtati, de személyesen illik aláírni, és minden vendég örül egy-két pótlólag kézzel hozzáírt, csak neki szánt szónak. Illik továbbá egy esküvői fotót mellékelni az ifjú párról és esetleg még egyet, amelyen a címzett vendég is látható.
Szövegjavaslatok, idézetek
Az alábbi tényeknek ajánlott feltétlenül szerepelniük egy esküvői meghívóban:
Először a menyasszony, majd a vőlegény teljes neve, a házasságkötés (a polgári és a templomi esküvő) pontos dátuma, időpontja, helye. Templomi esküvőnél, amennyiben a templom nevéből nem derül ki, azt is beleírhatjuk a meghívóba, hogy milyen vallás szerint történik az esketés. Vacsorameghívás esetén annak helyszínét is érdemes megírni, ha már tudjuk.
A meghívás végén tüntessük fel elérhetőségünket, ahová a vendégek vissza tudják jelezni érkezésüket, esetleg táviratcímet, hogy a távol maradók gratulálni tudjanak.
Nagyobb esküvőnél (különösen vidéken) a vendégvárás időpontját és helyét is ismertetik. A meghívó szövegezése lehet hagyományos, de vidám, extravagáns is.