A terápiák egyik célja a tápláltsági állapot rendezése, normális étkezési szokások újratanulása, súlycsökkentő viselkedésformák megszüntetése és helyette egészséges, nem túlzott mértékű testedzési formák kialakítása, a testtel, súllyal való túlzott foglalkozás, aggódás megszüntetése. Anorexia Nervosa esetén súlygyarapodás elérése a cél, aminek mértéke testtömeg indexben kifejezve legalább 18.5, vagy a súlyvesztés előtti súly megközelítő elérése.
Különböző pszichoterápiás megközelítések léteznek az evési zavarok kezelésében: pszichodinamikus, kognitív-viselkedéses, interperszonális terápia, család-, csoport, hipnoterápia, testorientált terápiák. Mindegyik terápiás megközelítés máshová helyezi a hangsúlyt az evési zavarok kezelése során.
A pszichodinamikus terápiák a személyiség azon belső konfliktusait igyekeznek felszínre hozni és feldolgozni, amelyek a betegség kialakulásához vezettek. Különösen ajánlott olyan betegeknél, akiknél a személyiségfejlődés során különböző zavarok alakultak ki, vagy olyan erős pszichés traumákat szenvedtek el, mint pld. szexuális vagy fizikai abuzust.
A dinamikus terápiák ált. 1-2 évesek – bár előfordulnak ennél hosszabb terápiák.
“csak akkor érek valamit, ha sovány vagyok”, “ha a súlyomat sem tudom kontrollálni, semmi sem fog úgy alakulni, ahogy szeretném”, “ha nem vagyok csinos, sovány, senki sem fog szeretni” stb. A kognitív-viselkedésterápiák főleg a tudatos folyamatokat hangsúlyozzák, a jelent és a jövőt célozzák meg, sok bennük az edukációs elem, a betegeket önmegfigyelésre tanítják, valamint a problémák azonosítására és a probléma-megoldási készségek bővítésére.
Gyakori, hogy Anorexia Nervosás beteg egész családjának élete az étkezések körül forog.
A családterápiában egész család vesz részt, célja többek között felderíteni és megváltoztatni a család működésének azon jellegzetességeit, amelyek hozzájárulnak a betegség tüneteihez vagy fenntartják azokat.
A testorientált terápiák általában csoportos formájában zajlanak, céljuk, hogy a beteg minél jobban megismerje a testét, megtanulja ezt elfogadni és élvezni a testtel kapcsolatos tevékenységeket. Ehhez különböző módszereket alkalmaznak: relaxációt, bioenergetikai gyakorlatokat, légzésgyakorlatokat, masszázst, tánc- és mozgásterápiát – a reálisabb testkép kialakításához a videokonfrontációs módszert is felhasználják.
A hipnoterápiát az evési zavarok kezelésében főleg a Bulimia Nervosás betegeknél szokták alkalmazni.
Az Anorexia Nervosás betegek túlkontrollálóak, hiperaktivitásuk miatt nehezen koncentrálnak. A hipnoterápiát általában más terápiás módszerekkel: kognitív-viselkedés ill. a dinamikus terápiákkal szokták ötvözni evési zavarok kezelésében.