Kérdés: Az unokatestvérem esküvője az egész életemet kiteszi. Koszorúslányként meghívott az eljegyzési partikra, három nászajándékozó buliba, egy hétvégi és egy lánybúcsúztatóra is. Nagyon szeretem őt, de őszintén, nem túl sok ez egy kicsit?
Válasz: Természetesen soknak tűnhet a partik sora, de ne vesszél össze az unokatestvéreddel emiatt. Legyél vele kedves, és mondd neki: Nagyon örülök, hogy részese lehetek az esküvődnek, de jó lenne, ha tudnád, nem tudok mindenhol jelen lenni. Remélem, megértesz. Biztosítsd afelől, hogy az esküvőn és az azt követő partikon viszont ott leszel. És persze nem kell minden egyes bulira ajándékot se vinned.
Kérdés: A vőlegényem nagy meglepetésemre csodaszép gyémántgyűrűvel lepett meg az eljegyzésre. Nagyon tetszik és imádom, de nehézségeim is támadtak. Néhányan ugyanis azt kérdezik, hány karátos és milyen méretű, minőségű a gyűrűm. Azt is megkérdezték, hogy valódi-e, és hogy mennyit fizetett érte a vőlegényem. Hogyan tudom kezelni ezt a helyzetet?
Válasz: Mondd udvariasan: nem szeretnék most erről beszélni. Vagy kérdezd meg: miért kérdezed? De egyszerűen humorosan témát válthatsz hirtelen. Amikor azt kérdezik tőled, hogy valódi-e a gyűrű, akkor válaszold, hogy jobb, ha megkérdezed az ékszerészt. Ha valaki arra kíváncsi, hogy mennyibe került a gyémánt, mondd: a vőlegényem bizonyára többet költött, mint egyébként megtehetné, de én erre mindig emlékezni fogok.
Kérdés:
Manapság minden menyasszonynak kell köszönőleveleket írnia? A férjemnek olyan barátai és rokonai is vannak, akiket sosem ismertem. Ha ők is küldenek ajándékot, akkor nekem kell írnom a köszönetet, vagy a férjemnek?Válasz: Azok az idők, amikor a feleség kötelessége volt a köszönőlevelek írása, már elmúltak. Ma a párok megosztják a felelősséget, ami sokat lendít az ügyön. Természetes, hogy azoknak írsz, akiket jobban ismersz, de ez lehetőség arra is, hogy új barátságokat kössetek.
Kérdés: A vőlegényem kollégiumi szobatársa tavaly halt meg, de mi meg szeretnénk emlékezni rá az esküvőnkön. Az anyukám szerint ez inkább gyászolás lenne, mint ünneplés. Van valami lehetőség arra, hogy mégis emlékezzünk rá?
Válasz: Az anyukád véleménye érthető, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehessen emlékezni a vőlegényed barátjára. A legfontosabb, hogy ne vegyétek el az emberek kedvét, különösen a meghalt fiú szüleiét ne. Egy fénykép például túl fájdalmas lehet. De mondhattok rövid pohárköszöntőt a vacsora előtt úgy, mintha a barát is ott ülne a vendégseregben. De arra is fektethetitek a hangsúlyt, hogy ez az ember mit jelentett a vőlegény életében. És még gyertyát is gyújthattok az emlékére.
Kérdés: A legtöbb vendégünk házas, de nem ismerjük mindenkinek a párját. Azt szeretnénk, ha csak a barátaink ülnének a közvetlen közelünkben, és nem mennének hátra a férjükkel vagy a feleségükkel. Nagyon udvariatlanok lennénk?
Válasz: Valóban inkább illene együtt leültetni a párokat, különösen akkor, ha a kísérőiken kívül nem ismernek mást a vendégseregletben. Ha ezt nem teszitek, hívatlan vendégnek fogják magukat érezni. El lehet dönteni, hogy kisebb asztalnál ültök-e, ahol csak a legszorosabb családi kör van. De U-alakú asztalhoz is ülhettek, aminek az asztalfőjéről mindenkit láthattok. Még egy lehetőség: két nagy asztal köré ültessetek le mindenkit. Legyél benne biztos, hogy mindenkit bemutattatok a másiknak. Ebben a barátibb hangulatban már igazán jól érezhetitek magatokat.
Kérdés: Három hét van hátra az esküvőig, és még sokan nem jeleztek vissza, hogy jönnek-e. Mit tudok most tenni?
Válasz: Általában mindenki azonnal válaszolni szokott a meghívásra. Ilyen késői időpontban kénytelen vagy gyorsan telefonálni nekik, hogy vajon terveznek-e az esküvődre menni. A vőlegényed, anyukád, leendő anyósod is segíthet. Legyél nagyon udvarias, és mondd: Kata néném, én vagyok. Remélem, megkaptátok az esküvői meghívónkat. Ezen a héten kellene leadnunk a létszámot a rendezvényszervező cégnek, és még nem kaptunk tőletek választ. Remélem, nem szeretnétek lemaradni a nagy eseményről! Néha egyébként előfordul, hogy a válaszlevelek elkallódnak a postán. Bármit is gondoltak volna, bájos stílusoddal bizonyára rábeszélted őket.
Kérdés: A vőlegényem rokonai nem szeretik az anyukájuk barátját, és nem akarják, hogy közel üljön hozzájuk. És a vőlegényem anyukája nem akar jönni, ha a barátja nem jöhet. Mit tegyünk most?
Válasz: Bátorítsd a vőlegényed, hogy beszéljen az anyjával és a rokonaival, és találjanak valami megoldást. A hivatalos ceremóniákon az etikett a következő ülési sorrendet ajánlja: ha a vőlegény édesanyja és a kísérője nem élnek túl régóta együtt, akkor a barát távolabb ül az anyukától, a többi rokonnal, akik a vőlegény részéről vannak jelen. A vőlegényednek valószínűleg fájdalmas döntést kell hoznia, ha ez nem felel meg az anyukának. Az anyját vagy inkább a rokonait látná szívesen az esküvőn? Ha úgy dönt, meghívja a mama barátját is, akkor újra beszélnie kell a rokonokkal. Mondhatja nekik például, hogy: mindnyájan ismeritek anya érzéseit Ferenccel kapcsolatban. Úgy gondolom, illene őt is meghívni. Remélem, elfogadjátok a döntésünket, mert jobb megoldás nem jutott eszünkbe. Ha úgy dönt, hogy a barátot nem hívja meg, akkor az anyukát kell bátorítani, hogy mégis jöjjön el. De mások segítségét is kérhetitek, például a papét vagy a lelkészét.
Kérdés: Az egyik koszorúslányom nem áll túl jól anyagilag, de én mindenképpen ragaszkodom hozzá. Szeretném megvenni a ruhát és a cipőt neki, de nem tudom, hogy csináljam, hogy ne sértsem meg ezzel.
Válasz: Drága ma koszorúslánynak lenni, hiszen fizetik a ruhájukat és még ajándékot is vesznek. Gyakran még a szállás költségeit is állniuk kell. Diszkréten és kedvesen ajánld fel a segítséged a dolgok beszerzésében. Ha visszautasítja az ajánlatot, ne szólj semmit. De akár elfogadja a segítséget, akár nem, a legfontosabb, hogy megmaradjon a barátság.
Illusztáció: grafika – ide saját kell