A koronavírus-vakcina beadása előtt nem tesztelnek senkit, hogy fertőzött-e, ezért sokakban felmerül a kérdés: mi van akkor, ha már bujkál benne a vírus, és úgy kapja meg az oltást?
A 24.hu által megkérdezett szakértők szerint fölösleges az aggodalom,
a fertőzésre történő ráoltás semmiféle negatív hatással nem jár, sem virológiai, sem immunológiai oldalról.
- téves vélekedés: Ha valakinek a szervezete már harcban áll a kórokozóval, a vakcinával a vírus kívülről kap erősítést, és ez még súlyosabb betegséget okoz.
- téves vélekedés: Az elkapott fertőzés „lefoglalja” az immunrendszert, ezért nem tudja felvenni a harcot a vakcina miatt érkező kihívással.
Mivel a vakcina nem tartalmaz élő vírust, nem turbózza fel a kórokozó káros hatását. Viszont az oltás révén olyan mély és tartós immunválasz alakul ki, amely a természetes fertőződés révén nem jön létre. Ez akkor is igaz, ha az immunrendszer már felvette a harcot a koronavírussal.
Az alábbi példa jól szemlélteti, mi történik akkor, ha egy fertőzöttnek adják be az oltást. Képzeld el, hogy a rendőrök tűzharcot vívnának egy csapat bűnözővel, közben pedig a vakcinával megkapnak róluk minden szükséges információt: hányan vannak, milyenek a fegyvereik, mik a gyengéik és így tovább.
Persze ha valaki tudja, hogy beteg és fertőz, akkor otthon kell maradnia, és gyógyulása után 3 hónappal kaphatja meg az oltást. Nem azért, mert így kerülhetik el a komolyabb fertőzést, hanem mert ő ennyi ideig védettnek számít, az oltóanyagot pedig más megkaphatja.
Az nlc szerkesztősége buzdít mindenkit, hogy ha hívják, menjen és oltasson, fogadja el a vakcinát. A mellékhatások könnyed megfázásnak tűnhetnek a kórházi lélegeztetéshez képest. Ahogy azt rengeteg szakember megfogalmazta már: csak az oltással vethetünk véget a világszerte tomboló koronavírus-járványnak.
Még több infó az oltásról:
- Terasznyitás ide vagy oda, frissen oltva ne vedeljetek sokat!
- Megvizsgálták az oltottak védettségét a fővárosi intézményekben, megnyugtató lett az eredmény