A Párizsi Divathét nemcsak trendekben volt gazdag, látványosságnak sem volt híján. A Balmain komplett zenei fesztivált húzott fel a divatshow köré, a Chanel a kilencvenes évek vakuvillantós divatbemutatóit elevenítette fel, ahol a modellek pörögtek-forogtak, és még mosolyogtak is! Stella McCartney, ökotudatos irányánál maradva, gombából nevelt bőrutánzatból készítette táskáit, a Louis Vuitton színpadán pedig a riasztó valóság is megjelent: egy környezetvédelmi aktivista lopózott fel a kifutóra, hogy OVERCONSUMPTION = EXTINCTION feliratú molinójával felhívja a világ figyelmét a divatvilág által erőteljesen generált túlfogyasztás problémájára. A hősiesség aztán a Lanvin kifutójáról sem hiányzott, nála Batman és a Macskanő tűntek fel a ruhák mintázataként. Hogyan passzol mindez a trendekhez? Íme!
Ha Párizs, akkor csillogás
Jó, biztosan nem maga Párizs tehet róla, hogy a divattervezők telerakták 2022-es tavaszi-nyári kollekcióikat fénylő textilekkel, de kétségtelen, hogy igyekezetük szépen passzolt a fények városa tematikához. A szezonok óta velünk lévő trend immár biztosan marad a jövő évre is, ezt erősítették meg London és Milánó bemutatói, most pedig látva a Chanel csillogó ruháit, a Lanvin gyöngyökkel kirakott kiskosztümjét, vagy Isabel Marant színjátszó overálját, a kétely utolsó cseppje is felszáradhat elménkből.
Chanel (Fotó: Profimedia)
Dries Van Noten (Fotó: Profimedia)
Balmain (Fotó: Profimedia)
Alexis Mabille (Fotó: Profimedia)
Lanvin (Fotó: Profimedia)
Isabel Marant (Fotó: Profimedia)
Cut out még mindig
Maradnak a cut out fazonok is, alkalmi ruhák és sportos, hétköznapi szettek esetén is előszeretettel alkalmazták a kivágásokat. A Valentino divatháznál egy pink miniruha az, aminek másolatait garantált, hogy viszontlátjuk még a fast fashion boltokban (bár a hátkivágás lemásolásában már nem vagyok biztos), az már kérdésesebb, hogy a Saint Laurent szokásosan szexi, szokásosan szűk szettjeinek aszimmetrikussá szabdalt változatai miként olcsósíthatók le minőségben is még vállalható szintre.
Valentino (Fotó: Profimedia)
Giambattista Valli (Fotó: Profimedia)
Saint Laurent (Fotó: Profimedia)
Givenchy (Fotó: Profimedia)
Miniszoknyák
Hogy divatban van a miniszoknya, nem újdonság. Attól azonban, ahogy a Miu Miu az arcunkba tolta a kora kétezres évek extrém mód csípőre ültetett, bugyivillantósan rövid szoknyáit, felszaladtak a szemöldökök a divat világában is. Hozzájuk képest egy átlagos Balmain szoknya a földig ér, de szerencsére a divatban semmi sem kötelező. Ha inkább maradnánk a normalitások talaján, egy combközépig leérő szoknyával sem lövünk mellé.
Miu Miu (Fotó: Profimedia)
Chanel (Fotó: Profimedia)
Acne Studios (Fotó: Profimedia)
Courreges (Fotó: Profimedia)
Miniruhák á la hatvanas évek
A Diornál egyértelműen a hatvanas évek inspirálták a kollekciót, így nem csoda, hogy az évtizedre jellemző trapéz miniruhák jelen voltak. E kényelmes, mégis szexi hétköznapi darabok azonban feltűntek a Chanel, a Courreges vagy épp az Hermés kifutóján is, ami alapján bizton számíthatunk rá, hogy a hétköznapok (ár)szintjére is leérkezik majd a trend. Ez pedig remek hír, hisz a laza szabásvonal diszkréten takarja a pocit, miközben az enyhén bővülő kialakítás mégis nőiesebbé teszi a pólóruháknál.
Chanel (Fotó: Profimedia)
Christian Dior (Fotó: Profimedia)
Courreges (Fotó: Profimedia)
Hermés (Fotó: Profimedia)
Sortok
A száras alsóneműktől első blikkre nehezen megkülönböztethető fazonoktól a valódi szárral rendelkező rövidnadrágokig többféle fazonban feltűntek a sortok, amik továbbra is kényelmes alternatívát jelentenek a miniszoknyákra, ha combvillantásban gondolkozunk. Elnézve a felhozatalt, ott lesz a helye a csinos, hétköznapi ruhatárakban, bátran viseljünk hozzá blézert, fodros felsőt, és persze magas sarkút is.
Elie Saab (Fotó: Profimedia)
Chanel (Fotó: Profimedia)
Andreas Kronthaler for Vivienne Westwood (Fotó: Profimedia)
Hermés (Fotó: Profimedia)
Christian Dior (Fotó: Profimedia)
Széles vállak
Érdekes volt látni, hogy az office lookhoz passzoló, kosztümös szettek esetén milyen sok helyen tűntek fel a nyolcvanas éveket (is) idéző széles vállak. A maszkulin szabásvonalat szívesen kombinálták blézerruha fazonnal, miniszoknyával vagy sorttal, ami így erősen háromszögesítette az alkatot, és ez bárhonnan is nézzük, nem túl nőies. Ha közel áll hozzád ez a karakteres trend, a kiegészítőket érdemes dögösre hangolni, és magas sarkúval kombinálni a szettet.
Alexandre Vauthier (Fotó: Profimedia)
Lanvin (Fotó: Profimedia)
Saint Laurent (Fotó: Profimedia)
Louis Vuitton (Fotó: Profimedia)
Minták, de még milyenek!
Kizárólag Virginie Viard tehet róla, hogy külön részt kapnak a mintás a ruhák, a Chanel kollekciójába ugyanis olyan pillangómintás darabokat tervezett be, amitől eláll az ember szava. A könnyedén libbenő, színes csodáknak köszönhetően pedig mutatjuk a Rochas, a Dries van Noten és Isabel Marant egy-egy munkáját is, akik mind másként nyúltak a mintákhoz, de az eredmény mindannyiuknál bámulatosra sikerült.
Chanel (Fotó: Profimedia)
Rochas (Fotó: Profimedia)
Dries Van Noten (Fotó: Profimedia)
Isabel Marant (Fotó: Profimedia)
A show, amit látnod kell
A Chanel divatbemutatói legendásan látványosak szoktak lenni, amiről évtizedeken át Karl Lagerfeld gondoskodott, és ami cseppet sem hagyott alá, mióta a divatcézár elhunyt. Utóda, Virginie Viard most a kilencvenes évek divatbemutatóinak hangulatát idézte fel a show-n, ami így az inkluzivitás közelében sem járt, mégis, fantasztikus varázsa volt, hogy a modellek nem csak élő vállfákként vonultak, hanem mosolyogtak, perdültek és fordultak a kifutón, miközben fotósok hada nyomta el a mobiltelefonok csettegéseit a kifutó körül.
Amíg eljön a tavasz, mutatjuk, mi most a divat
- Baggy, patchwork és oversize – nagy őszi-téli farmerkörkép
- Így néznek ki Diana hercegnő kedvencei 2021 őszén – Mintás kötött pulóverek divatja