A matrac tisztítása sokunknál nem tartozik a leggyakoribb házimunkák közé, pedig ha rendszeresen időt és energiát szánunk rá, sokkal jobb lehet az alvásminőségünk is, és vagyonokat sem kell áldoznunk arra, hogy szakember tisztítsa ki.
Matrac száraz tisztítása
Gondolj bele, napi 7-8 órát töltünk a matracon, és még ha nem is öntöttünk ki italt, vagy nem kentük össze valamilyen étellel, por, elhalt hámsejtek és izzadtság egészen biztosan szennyezi a felületét, amit aztán a matrac magába is fogad. De ott vannak a poratkák is, mint apró, láthatatlan élősködők, és gyakran okoznak allergiát. Tehát, érdemes havonta egyszer felfrissítened a matracodat, és ha alapos vagy, nemcsak a matrac élettartama lehet hosszabb, hanem az alvásminőséged is javulthat.
Az első lépés, hogy portalanítsd a matracot. A legegyszerűbb és legjobb mód erre, ha a porszívó csövéhez a kárpittisztíró fejet használod – ezt a fejet arról ismered fel, hogy a végén kefe van. Ha allergiás vagy, akkor akár hetente is átporszívózhatod a matracodat. Kapcsold a legmagasabb fokozatra a porszívót, és nyomd a fejet erősen a matracra. Érdemes kicsit megütögetni a matracot a szívófejjel, hogy minél alaposabb legyen a porszívózás. Ne felejtkezz el a varrásokról sem: a varrások mentén légy kifejezetten körültekintő, mert a mélyedésekben is meg tud tapadni a por és a kosz.
Folttisztítás házi módszerekkel
Most jöhet a gőzölés! Ha van otthoni gőztisztítód, itt az ideje a matractisztításhoz is bevetni! Ne érintsd hozzá a matrachoz a gőzölő fejét, de amilyen közel csak tudod, tartsd oda, és lassan, egyenletesen húzd végig a felülete fölött. Ha nincs gőztisztítód, akkor a gőzölős vasaló is jó szolgálatot tehet – tény, kicsit munkásabb, de azzal is elpusztíthatod a felszínhez közel lévő poratkákat.
Ezt követően porszívózd át a felületet újra, majd következhet a folttisztítás. Van, aki a szódabikarbónás tisztításra esküszik, más a kárpittisztítóra, de te is készíthetsz otthon saját folttisztítót! Egy csésze hidrogén-peroxid és egy csésze meleg víz keverékét öntsd egy szórófejes flakonba, és indulhat a tisztítás!
Kívülről haladj befelé, azaz a folt külső peremétől befelé, hogy a nedvesség hatására a folt ne nyerjen még nagyobb teret. Permetezd a szert körülbelül 10 centis távolságból a foltra, és egy régi, használaton kívüli fogkefével dolgozd bele az anyagba, majd hagyd hatni minimum 30 percet. Ezután egy szivaccsal dörzsöld át, amíg a folt el nem tűnik, permetezd be tiszta vízzel, porszívózd át, és hagyd megszáradni.
Ismerj meg még több házi praktikát!
- Így tisztítsd ki otthon a birkaszőnyegedet, de a megelőző praktikákról se feledkezz meg!
- Vörösbor, kávé, ketchup: így távolítsd el a legmakacsabb foltokat
- A borotvahab sokkal több dologra használható a háztartásban, mint gondolnád