A fátyolmaszkoktól a LED-esig – Minden, amit tudni akartál a bőrápoló arcmaszkokról

Benecz Judit | 2022. Október 26.
A bőrápolásban az arcmaszkok azok a hasznos kis pluszok, amiket kihagyni lehet, de nem érdemes.

Felkenős, lehúzós, fátyol és LED-es – rengeteg arcmaszktípus létezik, amik az ígéretekkel sem fukarkodnak, ha arról van szó, hogy meg kellene őket vásárolni. De mit várhatunk el tőlük, és egyáltalán melyik típus mire jó, hogyan használjuk őket? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és tanácsokat a bőrápoló arcmaszkokról.

Mielőtt vásárolni mész, jó ha tudod

Bármely típusú maszkot választod, az összetevőket mindig ellenőrizd! Lehet kapni pár száz forintért is nagyon jól hidratáló fátyolmaszkot, szuper összetevőkkel, ám ugyanennyiért vacak, illatanyagoktól hemzsegő, többet ígérő, mint tevő változatok is léteznek. Az összetevőket böngészni persze nem egyszerű, érdemes ehhez például a Krémmániát segítségül hívni, ahol több száz arcmaszkról találsz leírásokat, véleményeket

A hatóidők eltérőek lehetnek, ezt mindig ellenőrizd és mindig tartsd be, mint ahogyan a lemosásra vonatkozó használati utasításokat is. A fátyolmaszkokból a bőrre juttatott hatóanyagokat jellemzően nem kell lemosni, sőt, az a jó, ha nem tesszük, ám a klasszikus, krémes típusúakat, az agyagosakat vagy hámlasztó maszkokat mindig tisztítsd le alaposan a bőrödről, és bármily puhának, simának is tűnik, hidratáló krémet mindig tegyél utána a bőrödre. 

Fátyolmaszkok

Hála a k-beauty népszerűségének, a legnépszerűbbek mostanság a fátyolmaszkok, amikből tucatnyi típust találhatsz bármelyik drogériában. Alapvető lényegük, hogy egyszer használatos, szövetszerű anyagot itatnak át az aktív összetevőkkel, ezt kell az arcra tenni pár percre. Számos különböző bőrproblémára készült már maszk, találsz bőrnyugtatót, anti-aging hatásút, ám amiben ezek a fátyolmaszkok valójában a legjobbak, az az extra adag hidratálás. Száraz és/vagy vízhiányos bőrre éppen ezért kiváló kiegészítői lehetnek a bőrápolási rutinnak.

Létezik belőlük pamut, hidrogél vagy biocellulóz alapanyagú is, lebomló összetétellel, lehetnek mintásak vagy olyanok, amelyek a levegővel érintkezve buborékokat növesztenek, mi több, kábíthatnak a 24 karátos arany erejével is, a hatás azonban mégiscsak az összetevőkön áll vagy bukik.

A legtöbb fátyolmaszk cuppog a hatóanyagoktól, gyakran annyira, hogy még a zacskójában is marad utána egy kevés. Használd fel ezt is, félidőben ráfolyathatod a maszkra, ujjbeggyel eloszlatva azon, vagy ha ezt macerásnak érzed, kend a nyakadra, dekoltázsodra, karodra. Ha lejárt a hatóidő, a fátyolmaszkban maradt hatóanyag is mehet a karokra, kézfejre. A fátyolmaszkok után a bőrön maradt hatóanyagokat alapvetően nem kell lemosni, inkább masszírozd át a bőrödet a még fel nem szívódott esszenciával, hogy minden cseppje hasznosuljon. Ha valami csoda folytán mégis olyat vásárolsz, amit le kell mosni, ezt jelezni fogják a csomagoláson, ez esetben mindenhol így járj el, ahová felvitted a plusz mennyiséget.

A fátyolmaszkokat sose használd kétszer! Ne tedd el másnapra, ez egyáltalán nem higiénikus. Az agyontapogatott, a bőrödre is felkerült nedves maszkon jobb, ha nem kezd el semmilyen baktérium szaporodni a tervezett bónusz használatig, hogy aztán azt juttasd vissza a bőrödre. 

Még a fátyolmaszkok használatát is túlzásba lehet vinni, nincs rá szükség, hogy naponta használd őket, bár a valóság talaján úgyis a termékek ára lesz majd az, ami megálljt parancsol a vágyaknak.

Máskülönben a fátyolmaszkokra tekints úgy, hogy jól eső pluszt kínálnak, amit elég heti egy-két alkalommal igénybe venni vagy alkalomszerűen, ha úgy érzed, ráfér bőrödre egy kis renoválás. 

Népszerű fátyolmaszkok a Krémmániáról: Balea Med Ultra Sensitive Szövetmaszk – Benton Snail Bee High Content Mask – Garnier Skin Naturals Moisture+ Aqua Bomb Szuper Hidratáló, Feltöltő Textil Maszk

Agyagos, iszapos és aktív szenes maszkok

Jellemzően krémes állagú, bőrre felkenhető és megszáradó maszkokról van szó, ám nem az állag, sokkal inkább a funkció az, ami miatt érdemes őket külön kezelni. Zsíros és kombinált bőrűeknek hasznos a rendszeres használatuk, de heti egynél sűrűbb gyakoriságot itt sem javaslunk. Az összetevők célja, hogy felszívja a bőrről a felesleges faggyút, és ezt valamelyest a pórusokból is megtegye, miközben tisztítja is a bőrt.

Túl gyakori használatukkal azonban épp az ellenkezőjét érheted el, mint szeretnéd. Ebben az esetben túltisztítja a bőrt, túl sok faggyút távolít el róla, ami a bőrt fokozottabb faggyútermelésre ösztönzi, vagyis hatására még zsírosabb lesz a bőr.

Mádara Detox Ultra Purifying Mud Mask – Elizavecca Milky Piggy Carbonated Bubble Clay Mask – Paula’s Choice Pore Clarifying Charcoal Gel Mask

Az iszapos arcmaszkok bónuszként tartalmazhatnak értékes ásványi anyagokat is, melyek nyugtathatják a bőrt vagy gyulladáscsökkentő hatásúak lehetnek, és ne feledd, mindhárom típus esetén még kerülhetnek pluszban olyan célzott hatóanyagok a készítménybe, amelyek a zsíros és emiatt jellemzően pattanásokra hajlamos, mitesszeres bőr számára hasznosak lehetnek. E ponton nagy eltérések vannak az egyes készítmények közt, ám bármelyiket is választod, az agyag, iszap vagy aktív szén miatt semmiképp se ess túlzásba használatukkal.

Klasszikus, krémes arcmaszkok és pakolások

A maszkok legismertebb kategóriája, melyekből legalább annyiféle létezik, mint a fátyolmaszkokból. Hámlasztó, hidratáló, anti-aging vagy gyulladáscsökkentő típust is találunk, ám őket is elég alkalomszerűen vagy maximum heti egy-két alkalommal beiktatni. Ökölszabály, hogy le kell mosni a hatóidő letelte után (sosem dörzsölni, hanem mindig gyengéden, langyos vízzel fellazítva), 

és nem szükséges centi vastagon rákenni a bőrre, ez csak a filmekben mutat jól, a valóságban nettó pazarlás.

Nem csak arcra, hanem testre való krémes maszkokból is többféle létezik, lúdbőrös karok megszépítésében vagy háton, dekoltázson felbukkanó pattik kezelésében nagy segítségünkre lehetnek.

Ilcsi Esemény Előtti Pakolás – Avon Bőröregedést késleltető és Feszesítő Arcmaszk – Lush Mask of Magnaminty Arc- és Testpakolás

Éjszakai maszkok

Az éjszakai maszkok picit eltérnek a fentiektől, ugyanis nem a hidratáló krémezés előtt, hanem utána, az esti arcápolási rutin abszolút zárásaként kell őket felvinni a bőrre. És mint nevük is mutatja, reggelig rajta maradnak. Sűrűbb krémes vagy géles állagúak, érezzük, ha bőrünkön vannak, cserébe az alvás óráiban intenzíven kifejtik hatásukat. Ettől még ezek sem a napi rutin részei, ám egy hidratáló, bőrnyugtató típus nagyon jót tehet, ha nyáron lepirul a bőr vagy télen kicsípi a szél, és a hormonális aknék eltüntetését is segítheti egy gyulladáscsökkentő éjszakai maszk pár alkalmas használata. 

Faace Menopause nyugtató arckrém és maszk – Kiehl’s Ultra Facial Overnight Rehydrating Mask with 10.5% Squalane – Clinique Moisture Surge Overnight Mask

Zónás maszkok

Bőrünk nem egyforma arcunk minden területén, a T-vonalban sokaknak hajlamos a zsírosodásra, gyakran szárazabbak az orcák, és mindenkinek érzékenyebb a szem környéke és az ajkak bőre. Ebből kiindulva született meg a bőrterületek szerinti maszkhasználat, ami testet ölthet hidrogéles szem- és ajakmaszkokban, fátyolmaszkokban, amelyek csak a T-vonalra vagy az orcákra kerülnek fel. Természetesen bármely krémes-tégelyes állagú maszknál ott a remek és kihasználandó lehetőség, hogy csak oda vigyünk fel belőle a bőrünkre, ahol arra valóban szükségünk van. 

Petitfée Gold & Snail hidrogél szemmaszk – Revolution Skincare Hyaluronic Acid hidratáló ajakmaszk – essence Lip Care Booster Overnight

LED maszkok

Azoknak, akik szeretik a tech kütyüket, izgalmasak lehetnek a LED fényterápiás maszkok otthoni változatai. Ezek lényege, hogy a különböző színű LED-fények bőrápoló, bőrgyógyító hatását használják ki, amiből van jó néhány:

Funkciójuk ráadásul itt nem áll meg, van, amihez kimondottan kapható szérum, melyet használat közben kell a bőrre felvinni, hogy annak hatóanyagai még jobban hasznosuljanak a fényterápia hatására. Ennek tehát minden esetben érdemes utánanézni, hogy az adott LED-maszk használata mit enged és ajánl.

Foreo UFO 2 szónikus készülék – Silk’n LED szépítő maszk – MZ SKIN Light Therapy Golden Facial Treatment Device Szépségápolási eszköz

A kakukktojás: DIY arcmaszkok

Eddig csupa hasznos képességekkel megáldott arcmaszktípust mutattunk be, ám van, amiről éppen ellenkező okokból érdemes szót ejteni. A házi készítésű, jellemzően konyhai alapanyagokat felhasználó maszkok érthetetlenül nagy népszerűségnek örvendenek. Persze bennük van a hack-faktor, ami mindig csábító, ha valaki fogékony a trükkös megoldásokra, és néhányukat olcsóbb is elkészíteni, mint egy boltit megvásárolni. Ám nem csak hatásfokuk marad el egy valódi arcmaszkétól, de még a higiénia terén is hagynak kívánni valót maguk után.

Egy kozmetikumban, legyen szó bármilyen típusról, nem véletlenül kerülnek bele adott összetevők, amelyek arányára pontos számítások vonatkoznak, hatásosságukat kísérletekkel kell bizonyítani és nem egy konyhai mérleg pontossága adja meg a mennyiséget, ami szükséges belőlük egy-egy használatra. Még a natúr márkák természetes eredetű összetevői is tökéletesen feldolgozottak, ám ettől nem sérülnek a hatóanyagok, hanem tisztítva, koncentráltabban lehetnek jelen a kész kozmetikumban.

DIY maszkot készíteni a konyhában teljesen felesleges, inkább fogyasszuk el azt a tojást, és öntsük a teába a citromlevet, mint hogy az arcunkra kenjük őket.  

Exit mobile version