Morning shed, magyarul reggeli vedlés elnevezéssel vált felkapottá egy szépségápolási irányzat az elmúlt hetekben a TikTokon. A téma jelenleg közel 80 millió megtekintésnél jár a platformon. A trend jelmondata: minél csúnyábban fekszel le, annál szebben ébredsz. A módszer lényege, hogy lefekvés előtt pakolj magadra minél több szépítőszert- és eszközt: krémeket, szérumokat, maszkokat, tapaszokat, állpántot, esetleg ragaszd le a szád, sőt a hajadat is tekerd be, hogy ezek aztán az éjszaka folyamán kifejthessék jótékony hatásukat. A reggeli vedlés kifejezés pedig arra utal, amikor felkelést követően megszabadulsz mindattól, amit este magadra halmoztál.
De vajon valóban működhet ez az alaposan túltolt esti szépségápolási rutin vagy akár még többet is árthat, mint amennyit használ?
„Nem csak a hatékonysága mögött meghúzódó elmélet nem meggyőző, hanem a használatát alátámasztó adatok is hiányoznak, és a trend akár káros is lehet” – fogalmazott dr. Nava Greenfield okleveles bőrgyógyász a Well+Good magazin riportjában.
Dr. Hannah Kopelman bőrgyógyász a Bustle-nek úgy nyilatkozott: a morning shed egyes elemei, például az ajakbalzsamok és a szem alatti szérumok alkalmazása valóban hasznos lehet, más elemek azonban ebben a formában árthatnak is: „A bőrnek időre van szüksége a légzéshez és a helyreállításhoz, a sok termék felhalmozása pedig eltömítheti a pórusokat, irritációt okozhat, és megzavarhatja a bőr természetes védőrétegét. Emellett, a túl sok hatóanyag egyidejű használata túlzott hámláshoz, bőrpírhoz és érzékenységhez vezethet.”
A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy a szépségápolási termékeknek megvan a maguk hatóideje, mely alatt optimális hatást fejtenek ki, azonban ha ezt nem tartjuk be, akkor ronthatnak is a bőrünk állapotán.
„A fátyolmaszkokat általában rövid távú használatra ajánlják, ami általában 15-20 perc. Egy egész éjszakai viselés túlzott nedvesedéshez vezethet, ami bőrirritációt okozhat, és még a baktériumok szaporodását is elősegítheti. A bőrnek éjszaka is megvannak a saját megújulási folyamatai, és a termékekkel való túlterhelés inkább zavarhatja, semmint fokozza ezeket a folyamatokat” – mondta.
A módszer mindemellett az alvás minőségét is befolyásolhatja, negatív, de akár pozitív irányban is.
„Az érzés, hogy ezeket a tárgyakat viseljük, megnyugtató, megalapozó hatást fejthet ki, és ösztönözheti az alvásra való összpontosítást” – mutatott rá Julia Forbes, a Sleep Advisor alvástudományi szakértője, hozzátéve, hogy a ragacsos maszkok, pántok, kötések viselése annyira zavaró is lehet, hogy nem tudunk tőle aludni.
Dr. Shelby Harris klinikai pszichológus szerint a személyes preferenciánkon múlik, hogy az ilyen eszközökkel való alvás segíti vagy épp hátráltatja az alvást.
A száj éjszakára való leragasztásától ugyanakkor a szakértők óva intenek. „Ha éjszakára leragasztja valaki a száját, az megakadályozza a légzési minták normális élettani változásait. Testünk normalizálódik és szabályozza magát alvás közben, és fontos, hogy lehetővé tegyük, hogy ezt a folyamatot ne szakítsa meg semmi” – hívta fel rá a figyelmet dr. Nava Greenfield.